Sen, senin hakkında ne düşünüyorsun?

İnsanların çok fazla şikayetçi olduğu bir konuyu ele almak istiyorum. Bazı insanlar hakkettiği değeri göremediğini düşünür. Bu durum aslında böyle olmasada piskolojik olarak insana böyle görülebilir. Bir örnekle ifademi güçlendirmek isterim. Mesela diyelim ki işinize her gün zamanında gidiyorsunuz, fakat kimse bu konuda sizi taktir etmiyor. Ancak bir gün geç geldiğinizde bu sürekli yüzünüze vuruluyor. İşte bu gerçekten çok kötü ve korkunç bir durum. Kimse bu duruma düşmek istemez. Ama bu duruma düşen insanlar kendilerini değerlisiz hissedebilir. Bu anlattığım sadece bir örnekti. Sizler belki hayatın bir çok yerinde böyle hissetmiş ve bunu yenmiş olabilirsiniz.

Başkalarını bir köşeye bırakın

Kişisel gelişimciler gibi konuşuyor olmak istemem ama kendinizi değersiz hissettiğiniz zaman başkalarının düşüncelerini bir köşeye bırakmanız gerekir. Öncelikle sizin kendinizle barışık ve kendinizi seviyor olmanız lazım. Kendini sevmeyen bir insanın, başkalarından sevgi beklemesi anlamsız olacaktır. Kendi yeteneklerinizi ve değerlerimizi keşfetmeniz gerekir. Bir örnek daha vermek gerekirse şunu söyleyebilirim. Bir çok yazar var. Şair, romancı vesaire bir çok tarz da değerli işler yapmış olan yazarlardan bahsediyorum. Bir çoğu vefat etmeden önce bir efsane olduğunu bilmiyordu. Vefat ettiler aradan sular seller geçti ve onların değeri ancak bilindi. Bu yetenekli yazarlar kendileri ile barışık olmasalardı, bu gün bir efsane veya idol olamazlardı.

Kendinizi önemseyin.

Değersizlik sendromu diyebiliriz sanırım bu sorununa. Bunu yenmenin bir diğer çaresi de kendiniz önemsemekten geçer. Düşünsenize isteyince neler yapabildiğinizi? Henüz 14 yaşındaydım ve müziğe karşı aşırı ilgim vardı. Fakat ne enstrüman alacak param nede ücretsiz derslere katılacak kriterlerim yoktu. İsmek de ücretsiz kursa katılmak için en az 16 yaşında olmam gerekti ve o zamanlar ideal bir gitar 150 TL civarı fiyatlara satılıyordu. Hırs yaptım, ona sahip olacağıma inandım. Bu gün 22 yaşındayım özel gitar dersi veriyorum. Kendime inancım ve yapmak istediğim şeyleri yapma gayretim beni olumlu yönde çok etkiledi diyebilirim.

Her şeyden bir ders almak.

Bu güne kadar efsane olmuş ama eleştiri almamış bir insan varmıdır? Barış manço için bile sanki düz şarkı söylüyor, çok fazla vokal yeteneği yok diyen insanlar gördüm. Oysa çok fazla seslerle oynamadan, doğru tonları düz bir şekilde çıkarmak, bir şarkıcı için en zor olaylardan biri. Yani Mevlana nın bir sözü geliyor bu durumda aklıma. Önce bir lafa bakarım lafmı diye, sonra söyleyene bakarım adam mı diye. Sizde aynı şekilde yapın. Kendi düşüncelerinizi önemseyin, başkalarının düşüncelerine saygı duyun ve doğru yanlış olarak tartın. Sesi güzel olan bir insan eğitimsiz şarkı söylediğinde, her şey tamam ama bir şey eksik gibi duyulur başka insanlar tarafından. Kimse mükemmel doğamadığı için çalışarak ve sabrederek mükemmel olmayı hedef almalı.

Hayır diyemediğimiz insanlar varsa

Mesela hayatımızda büyük bir yeri olan insalar vardır. Ailemiz gibi. Yine müzik üzerinden öğrnekler vereceğim. Mesela şimdi 50 yaşında olan bir insan için rap müzik pek dinlenesi bir müzik değildir. Çünkü bu gün 50 yaşında olan bir insan Türk sanat müziği ve arabesk tarzının moda olduğu günlerde yetişmiş, o tarzları kendine aşılmıştır. Bu gün 50 yaşında olan bir kişinin 20 yaşındaki oğlu rap müzik yapma isteği duyabilir. Çünkü bu günün müzik alımları arasında rap müziğin büyük yeri vardır. Tam olarak anlatmak istediğim bu gencin ailesi rap müzikten pek haz edemeyeceği için, en güzel rap albümü yapsada kendini kabul ettirmede zorluk çekecektir. Bu ne? Böyle müzikmi olur? Ah nerde o eski şarkıcılar :slight_smile: gibi yıpratıcı eleştirilere dayanıklı olun. İnanın. İyi bir iş yapmayı hedefleyin. Bu yeterli olacaktır.

Sizinde bu konuda tavsiyeleriniz varsa

Bu makale altında yorum olarak yazmanız rica olunur. Önemli ve asıl olan insanlara faydalı işler yapmaktır. Çorbada sizinde tuzumuz olabilir. Kim bilir belki yıllar sonra bizler yok olacağız, yazılarımız kalacak. Okuyup fayda gördükce insanlar, belki bizim için dualar edecekler. İşte bu çok güzel. Sizce de öyle değilmi?

Okuyan ve katkı sağlayan herkese şimdiden teşekkür ederim. Sağlıklı ve keyifli forumlar dilerim.