SGK’dan devrim gibi e-devlet kararı

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ödeme yaptığı iş göremezlik parası, emekli aylığında yaşanan mağduriyetler artık E- Devlet sayesinde kolayca çözüme kavuşacak.

SGK’nın ödediği emzirme yardımı, emekli aylıkları, iş göremezlik parasının da aralarında bulunduğu konularda yaşanan sorunlar, e-devlet üzerinden kısa süre içerisinde çözülebilecek. Bazı durumlarda 2 ayı bulan işlemler, bu yeni uygulama ile birlikte 2-3 gün içinde yapılabilecek. Ödemelerin aksaklıklar yüzünden vatandaşlara yapılmaması ve sorunun kurum hesabına tekrar intikal etmesi üzerine harekete geçen SGK, az işlemle sorunun çözümüne ilişkin gerekli adımları atmaya hazırlanıyor.

Yapılan teknik düzenlemeler sonrasında, geçici iş göremezlik raporu, emzirme yardımı, emekli aylıkları gibi vatandaşa ödenmesi gereken ancak farklı nedenlerden ötürü kurum hesabına tekrar dönen tüm aksaklıkların ortadan kaldırılması için e-devlet üzerinden kolaylık sağlanacak.

Ödemeler en geç 2-3 gün içinde yapılacak

Hesapta 1 yıl boyunca hiç hareket olmadığı için Sosyal Güvenlik Kurumu hesabına tekrar iade edilen aylıklar / gelirler bundan böyle vatandaşa ödenecek. Vatandaşın T.C kimlik numarasıyla yapılan geçici iş göremezlik, şahıs sağlık ödemeleri, emzirme yardımı ve emekli aylığı ödemelerinde yaşanan mağduriyetler son bulacak.

Geçmiş dönemlerde dilekçeyle yapılan başvuruların kimi zaman 2 ayı bulması nedeniyle pek çok vatandaş sıkıntılı günler geçirdi. Bundan böyle e-devlet aracılığıyla yapılan başvurular en geç 2-3 gün içinde çözüme kavuşacak ve milyonlarca vatandaş rahat bir nefes alabilecek.