Şıklığın Kurbanı Olmayın

Malum yaz aylarına girmiş bulunuyoruz. Bir çoğumuz kışlıkları rafa kaldırdı bile. Peki bu yaz sağlıklı bir gardırop inşa etmeye ne dersiniz?

Medikal Bulut editör ekibi olarak, sağlıklı giyim nedir? Sağlığımızı tehdit eden giysiler nelerdir? Bu giysilerin bizlere yaşatacağı sağlık sorunları ne olabilir? Gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Nasıl ki yemek yerken, sağlıklı besinler tercih ediyorsak, ilerde başımıza gelecek sorunları bu günden düşünüyorsak, giyinirkende benzer hesapları yapmalıyız. Bu gün bir parmak arası terliğin bile sağlığımıza ciddi anlamda zararları olabiliyor. Bunun yanı sıra sıcak havalarda giyilen naylon kumaş elbiseler, cildimizi tahriş edebiliyor. Kışın giyilen yünlü kazaklarda cilt sorunlarına yol açabiliyor. Şıklık ve konfor açısından tercih edilen bazı giysiler “gülü seven dikenine katlanır” atasözü akla getirsede, kullanmamak veya bilinçli kullanmak en doğru tercih olacaktır.

Sağlık açısından parmak arası terlikler.

Parmak arası terlikleri genel olarak rahat olduğu için tercih ederiz. Kapri tarzı alt giyimlede güzel kombine edilen bu terlikler aslında sağlığımızı biraz tehdit ediyor. Ancak bu terlikler bacaklarda, dizlerde de kalça bölgesinde zamanla şekil bozukluğuna neden olabiliyor. Neticede sadece ortadan bir bant sayesinde ayağı kavrıyor ve diğer terliklere göre daha fazla güç gerektiriyor.
Ayrıca bu terliklerin topuk dikeni diye bir hastalığa sebep olduğuda uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir. Aslında en çok şeker hastalarını tehdit ediyor bu terlikler, uzmanlar yaralanma ve enfeksiyon gibi risklerin fazla olduğu bu terlikleri şeker hastalarına hiç tavsiye etmiyor. Ayrıca sahil ve kumsal gibi yerlerde giyerken güneşe karşı vucut kerimini ayaklarada sürmekte fayda var.

Naylon kumaş yerine pamuklu kumaşlar tercih edilmeli.

Naylon komaş sıcak havalarda aşırı terleme, yapışma gibi cildi tahriş edici sorunlar ortaya çıkartabiliyor. Bunun yanı sıra bu tür kumaşların hava almadığını bilmek gerçekten tehlikenin ilk sinyali gibi. Birde dar elbiseler giyiyorsak vay halimize :slight_smile: Yaz aylarında hafif pamuklu, polyester tarzı kumaş giymek bu sorunlara çözüm olacaktır. Ama "gülü seven dikenine katlanır diyorsanız, buna da saygı duyarız.

Topuklular ve sivri burunlar

Parmaklarda şekil bozukluğuna, sık kullanıldığı taktirde ayak kemiğinde çıkıntıya sebep olan bu ayakkabı, şıklığı sayesinde albenisni koruyor. Bu ayakkabıları uzum süreli değil sadece özel günlerde kısa süreli tercih etmekte fayda var. Tabi erkeklere göre hava hoş gibi görüksede, o hiç de öyle değil. Çünkü erkekler için de sivri burun ayakkabıda aynı sorunları yaşamak mümkün. Bu yüzden ayak şeklinize uygun ayakkabılar tercih etmeye özen göstermeliyiz.

Ucuz etin yahnisi yenmez!

Evet, maddi olarak çok yüksek olsada 5 lira fazla olsun sağlıklı olsun demek gerekir. Sahte ve merdiven altında üretilen güneş gözlükleri, gözleri en çok bozan ürünlerden birtanesi. Sağlık denetiminde üretilmediği için, ham maddesi çok kötü camlar tercih ediyorlar. Bu gibi gözlükleri imalat eden atölyelerin çoğu yasal işletme kurallarına uymayacak usulde üretim yapıyorlar. Birde taklit parfümler var. Kalıcı olamaması bir yana cildimize temas ettiği taktirde bir çok sağlık sorununu beraberinde getirebilir. Bununda başlıca sebebi orjinal ürüne benzetme amaçlı kullanılan bazı maddelerdir. Atalarımız bu konudada en doğru sözü söylemişlerdir “ucuz etin yahnisi yenmez”

Jole, vaks, ve saç spreyi.

Bu ürünlerin saç sağlığı konusunda riskli olduğunu herkes biliyordur. Ancak imajımızı da korumamız gerek. Seksenler de yaşıyor gibi saçlarımıza limonda sıkacak halimiz yok :slight_smile: bu durumda yine biraz pahalı ama orjinal ürünler tercih etmekte fayda var. Markası modeli bilinmeyen ürünler yerine, piyasada ve kuaförlerin tavsiye ettiği ürünler tercih edilmeli.

Medikal Bulut olarak sağlıklı giyinmek konusunda sizleri fikir sahibi yapmaya çalıştık. Umarım herkes için faydalı ve keyifli bir konu olmuştur.

Sağlıcakla kalın, keyifli forumlar.

Bazı sahte ürünler insan vücudu için sağlıksızdır. Fakat burada değinmek istediğim nokta moda adı altında yapılan hayvan katliamıdır. Kendi sağlığımıza ne kadar dikkat ediyorsak başka canlıların da sağlığına aynı şekilde dikkat etmemiz gerekir. Herhangi bir ihtiyaç olmadan sadece güzellik algısı altında başka bir canlının yaşamına son vermek canice bir durumdur. Hem kendi hayatımızı hem de başka canlıların hayatını korursak zaten dünya daha iyi bir yer olacaktır. Biz şıklığın kurbanı olmayacaksak, başka canlıları da şıklığımızın kurbanı etmemeliyiz.

Özellikle naylon kumaşlar petrolden yapılır, kalıcı ve zararlı olabilen kimyasallar ile işlenir. Vücut için son derece zararlıdır. İyi kumaşlar seçin. Yine de sentetik kumaşlara oranla daha sağlıklı seçenek olan doğal kumaşları kullanabilirsiniz.