Sivilceden Kurtulma Yolları Nelerdir?

Sivilceden Kurtulma Yolları

Cilt sağlığımız, dış görünüşümüzle doğrudan ilgilidir. Dış görünüşümüzün güzel ve sağlıklı olması ise insan ilişkilerinde bizi bir adım öne çıkarır. Yalnızca romantik ilişkilerde değil, cildin bakımlı olması, sağlıklı ve parlak bir görünüm sahibi olması hayatın her anında insanlara karşı iyi bir etkimizin olmasını sağlar. Cilt sağlığını ve görünüşünü tehdit eden birçok sorun vardır. Bunlar derinin altında da, üstünde de bulunabilir. Bu sorunlardan en büyüğü ise şüphesiz sivilcelerdir. Hem görünüşleri itibariyle, hem yarattıkları tahribatla cildimize karşı kötü etkileri olur. Sivilceler, kir, ölü cilt, fazla aktif yağ bezleri, hormonal dengesizlik, hormonal dalgalanmalar, stres, uygun olmayan diyet, ilaç ve birçok farklı sebepten dolayı tıkanan gözeneklerde çıkar. Genellikle yüz, boyun, sırt ve omuzda görülür. Kişiden kişiye çıkma sıklığı ve bölgesi değişir. Büyük bir sağlık sorununa sebep olmazlar ancak acı verebilir ve görünüşü bozar. Bu da kişinin psikolojisine kötü etki eder. Sivilceden kurtulmak için eczacınıza danışabilirsiniz ama evinizde kendiniz uygulayabileceğiniz yöntemlerle de sivilceleri hayatınızdan çıkarma şansınız var.

Sivilceyi Neler Geçirir

Sivilceler sağlık problemi olarak görülmez, bu yüzden birçok doğal yöntem zararsızdır ve kullanılması önerilir. Bu yöntemler ile hem sivilcelerinizden kurtulmak kolaylaşır hem de cilt sağlığınızı elinize alabilirsiniz.

Limonu sivilce tedavisinde çok etkin bir şekilde kullanmak mümkündür. Akneye neden olan bakterileri öldüren bir anti bakteriyel görevi görür. Limonun içerdiği sitrik asit, ciltteki aşırı yağı atar, cildi daha parlak gösterir. Ölü derileri yok eder ve temizler. C vitamini içeriği ile kolajen üretir ve yeni hücre oluşumunda yardımcı olur. Askorbik asit cilt gözeneklerini açar ve iltihaplanmasını engeller. Limon suyu ve tarçını birlikte kullanmanız halinde ikisi de güçlü anti bakteriyeller olduğu için sivilceden kurtulmak kolaydır. Limonu zerdeçal ile birlikte kullanmak cildinizde uzun süreli sivilceden kurtulmayı sağlayabilir. Karbonat ve limon cildi temizler ve gözenekleri açar. Süt ve balın cilt için iyi geldiği artık biliniyor, limonla kullanmak ise hem cildi temizlemeye hem rahatlatmaya, hem nemlenmesine, hem de bakterilerden kurtulmasına yardımcı olur. Salatalık ve limon ise cildi yeniler ve parlatır. Yoğurt sivilceleri tedavi edebilir, limonla birlikte kullanıldığında limonun tahriş edici asidik etkisini azaltır. Limon ve gül suyu tahriş olan kısımları eski haline getirir. Limon ve şeker de sivilcelerden kurtulmak ve bakterileri temizlemek için kullanılabilir. Aloe vera cilt için mucizevi bir maddedir, limonla birlikte kullanımı da etkilerini katlar.

Buz, sivilce giderebilir. Buzun şişlikleri azaltma, kızarıklıkları giderme, iltihapları tedavi etme özellikleri bulunur. Sivilce olan bölgeye buz koyulması hızlı bir şekilde etki gösterecek ve sivilcelerinizden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Çay ağacı yağı, cilt sağlığı için kullanılan şifalı bir yağdır. Aktarlarda bulunabilir, ayrıca eczanelerde çay ağacı özlü kremler, merhemler, yağlar bulmak zor değildir. Anti bakteriyeldir.

Beyaz diş macunları da sivilceye iyi gelir. Özellikle buz tedavisinden sonra sivilcenin üstüne azıcık diş macunu sürmek ve o şekilde yatmak sabaha sivilcenizden kurtulmuş şekilde uyanmanızı sağlayabilir.

Buhar, sivilceden kurtulma ve cilt sağlığı için iyi bir tercihtir. Çünkü gözenekleri açar ve cilde nefes aldırır. Cildi temizler.

Sarımsak iyi bir virüs önleyicidir. İltihapları giderir ve yayılmasına engel olur.

Bal, tek başına kullanıldığında bile sivilcelere karşı savaşır ve onları indirir. Balı tarçınla da kullanabilirsiniz. Enfeksiyonları önler.

Her zaman dikkat çeker yüzdeki salatalık, ama birçok kişinin bunu yapması da haksız değildir. Salatalık cilt gözeneklerini açar, dilimli olarak yüzünüze koyabilirsiniz, aynı zamanda yüz maskesi haline de getirebilirsiniz.

Yazıyı indirmek için: Sivilceden Kurtulma Yolları.docx (13.9 KB)

Sivilce görünüm olarak kötü duran bir şey olsa da en temelinde sağlık sorunudur. İlk önce kimyasal ilaçlara başvurmak yerine evde alternatif bitkisel bir tedavi süreci başlatmanın daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

Aslında sivilce için en çok tercih edilen gül suyudur. Etkileri kanıtlanan gül suyu sivilceleri kurutur cildi gençleştirir. Bunun dışında kantaron yağı da kullanımdan sonra üst deriyi soyarak alttan yeni ve taze deri çıkmasını sağlar. Bu sayede yüzdeki izler de gider.