Sma Hastası İrem’in İlaç Çağrısı

Antalya’da yaşayan 20 yaşındaki Beşiktaş aşığı İrem Kurt, 1 yaşında tanısı konulan Spinal Muskuler Atrofi (SMA) hastalığı sonucunda 3 yıl içinde yatağa bağımlı hale geldi. Anne Kamile Kurt, SMA’nın tedavisinde kullanılan ve yurt dışından ithal edilen ilacın kızı için gelmesini ve İrem’in yeniden oturabilmesi için evde fizik tedavi istedi.

Türkiye’de halen 20 hasta için getirilen ilaca ulaşamadıklarını söyleyen anne Kamile Kurt, tek umutlarının İrem’in çok sevdiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplu açılış için geleceği Antalya’da İrem’i de ziyaret etmesi olduğunu söyledi.

Antalya’nın Kepez ilçesinde yaşayan 42 yaşındaki okul öncesi öğretmeni Kamile Kurt, kızı İrem’in 3 aylıkken kollarında ve ayaklarında hareketsizlik olduğunu belirledi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan tetkiklerde, İrem’e ender görülen genetik bir hastalık olan SMA tanısı konuldu. Hastalık nedeniyle gelişimi yavaşlayan İrem, hijyenik şartların uygun olmamasından dolayı ilkokul üçüncü sınıfta okulu bırakmak zorunda kaldı. Tekerlekli sandalyede hayatını devam ettirmeye başlayan İrem, okuma ve yazmasını kendi kendine geliştirdi. Dedesinden dolayı fanatik Beşiktaş taraftarı olan İrem, İngilizcesini de ilerletti. Hastalığının ağırlaşması üzerine ve yakalandığı grip nedeniyle İrem, yaklaşık 3 yıl önce Akdeniz Üniversitesinde yoğun bakım ünitesine kaldırıldı. Hastanede 29 gün kalan hem solunum cihazına bağlandı hem de tekerlekli sandalyeye de oturamaz hale geldi. Amerika’da geliştirilen ve SMA hastasının tedavisinde kullanılan ilacın Türkiye’de kendisine de verilmesini isteyen İrem’i, birkaç gün önce Beşiktaş 2. Başkanı Ahmet Nur Çebi ziyaret etti. Siyah beyazlı futbolcular gelemese de İrem’e tüm futbolcularının imzasının yer aldığı forma hediye edildi. İrem, kısa süre önce boğazına takılan yeni solunum cihazı nedeniyle de konuşamamaya başladı.

http://www.ulusalpost.com/sma-hastasi-iremin-ilac-cagrisi-73606h.htm