Solunum Cihazlarının Bakımı Nasıl Yapılır?

Solunum Cihazlarının Bakımı Nasıl Yapılır

Solunum cihazlarının periyodik bakım işlemleri yapılmaz ise cihazlar zamanla kompresör motorlarının zorlanması sonucu büyük arızalara sebep verecektir. Bu gibi arızalarla karşılaşmamak açısından solunum cihazlarının periyodik bakım işlemlerinin deneyimli biyomedikal cihaz teknikerleri tarafından zamanında yapılması gerekmektedir.

Solunum cihazlarının bakım işlemi cihazın türüne göre değişkenlik göstermektedir.

Örneğin bir oksijen konsantratörü cihazının periyodik bakım işlemi yapılırken cihazın kompresör motorunun temizlenip filtre değişim işlemi gerçekleştirilir. Sonrasında oksijen analizörleri ile oksijen yüzdesinin ölçülmesi gerekmektedir.

PAP grubundaki cihazların ise periyodik bakım işlemleri ise biraz daha farklıdır. Kompresör motor temizlikleri yapıldıktan sonra kaçak kontrolleri yapılır. Filtre değişim işleminden sonra cihaza girilen basınç parametreleri referans cihazlarla ölçülerek çıkıştaki sapma oranları gözlemlenir.

Her solunum cihazının bakım standartları farklı olduğu için bu işlemler deneyimli biyomedikal cihaz teknikerleri tarafından yapılmalıdır. Deneyimsiz kişiler tarafından yapılan bakım işlemlerinde yapılacak herhangi bir hata hasta sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği gibi maddi anlamda da büyük sonuçlar doğurabilir.