Solunum Egzersiz Cihazı (Triflo) Nedir? Ne İşe Yarar?

Solunum, 1 nefes alma ve sonrasında 1 nefes verme eylemlerinin tamamıdır. Solunumun verimli olması dokuların yeteri kadar oksijenlenmesini sağladığı gibi karbondioksitin de vücuttan yeteri kadar atılmasını sağlar. Böylece vücuttaki oksijen ve karbondioksit gazlarının miktarı normal seviyede tutulur. Solunumun verimi azalırsa vücudun asit baz dengesi bozulabilir ve organlar zarar görebilir. Bu riskin azalması için nefesin güçlendirilmesi ve solunum kapasitesinin arttırılması gerekir. Bunun için de solunum egzersiz cihazları kullanılabilir. Bu cihazlar, “triflo” veya “triflow” olarak da bilinir, solunum yollarıyla ilgili KOAH, bronşit veya astım gibi hastalıkların tedavi süreçlerine destek sağlar. Cihazların tekli, ikili, üçlü ve dörtlü modelleri mevcuttur. Uygulamanın literatürdeki adı insentif spirometridir. Amacı, solunum problemi yaşayan kişilerde akciğer kapasitesini arttırmak ve nefes darlığını azaltmaktır. Sadece hastaların değil solunum kapasitesini arttırmak isteyen sağlıklı kişilerin de kullanabildiği bir üründür. Yapılan egzersizler sayesinde solunum kasları güçlenmektedir.

Solunum egzersiz cihazı (triflo) ile nefes alma, verme ve tutma gibi çalışmalar yapılabilir. Akciğerler ve solunum kasları güçlendirilerek doğru nefes alma tekniği geliştirilebilir. Yapılan egzersizler sırasında alınan derin nefesler sonucu akciğerlere bol miktarda hava girer ve böylece vücuttaki dokulara daha fazla oksijen ulaşır. Bu sayede, hücrelerin metabolizması hızlanır, damarların genişlemesi sağlanır ve kan akışı artar. Egzersizler, öksürüğü tetikler ve akciğerlerde biriken sekresyonun daha kolay dışarı atılmasına yardımcı olur.

Sadece solunum hastaları değil nefes tekniklerini, solunum kaslarını ve akciğer kapasitelerini geliştirmek isteyen herkes bu cihazlarla egzersiz yapabilir. Doğru nefes alıp vermek bedensel ve ruhsal anlamda rahatlatıcı olduğu gibi kişinin psikolojik olarak da iyi hissetmesini sağlar. Cihazlar hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Solunum Kasları Hangi Durumlarda Zayıflar?

• Cerrahi müdahaleler
  • Kas hastalıkları
  • Akciğerleri etkileyen hastalıklar
  • Göğüs kafesini dıştan saran korseler
  • Anestezi ve analjezikler
  • Uzun süren yatak istirahati
  • Obezite
  • Fiziksel aktivitenin olmaması

İnsentif Spirometri Nedir?

İnsentif spirometri derin nefes egzersizlerinin bir araç ile yapılmasına verilen isimdir. Doğal iç çekme veya esneme manevraları düşünülerek tasarlanmıştır. Solunum egzersiz cihazları insentif spirometri tekniği ile çalışır. Cihazlar içindeki topların görülebilmesi için şeffaf plastikten üretilmiştir. Topların hareketi inspiratuvar volümü ve hızı gösterir.

Uyarı: Kalp hastalarının, solunum egzersizi yaparken nefesini tutmaması gerekir.

İnsentif Spirometrinin Amacı Nedir?

• Akciğerleri şişirmek
  • Sekresyonu hareketlendirmek
  • Öksürme refleksini uyarmak
  • Solunum kaslarını güçlendirmek

Doğru Nefes Almanın Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Doğru bir şekilde nefes almak başta beyin olmak üzere tüm organları olumlu şekilde etkiler. Akciğerlerden organlara giden oksijen miktarı arttığı için dokuların yenilenme süresi hızlanır. Böylece dokularda biriken toksinlerden arınma sağlanır. Doğru solunum teknikleri uyku bozukluğunu ve stresi engeller. Vücudun bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlar.

Hücrelere ulaşan oksijen miktarı arttıkça yağ moleküllerinin yakılması da kolaylaşır. Böylece kişi daha hızlı kilo verebilir. Vücuttaki yağ yakımının hızlanması solunum ve kalp-damar hastalıklarına karşı olumlu etki sağlar.

Bedensel ve ruhsal anlamda pozitif olabilmek için doğru solunum yapabilmek çok önemlidir. Akciğer kapasitesi ve solunum kasları geliştiğinde oksijen beyne daha yoğun bir şekilde iletileceği için vücutta oluşan stres azalır. Stresin azalması psikolojik problemlerin düzelmesine destek olur. Kronik solunum rahatsızlıklarının hafiflemesinde, nabzın ve tansiyonun düzelmesinde en önemli unsur doğru nefes alabilmektir.

Solunum Egzersiz Cihazı (Triflo) Kullanırken Nelere Dikkat Edilir?

• Egzersizden önce el temizliği yapılmalıdır.
  • Cihazın bağlantılarının tam ve doğru yapılmış olması gerekir. Bağlantı detayları kullanım kılavuzunda yer alır.
  • Cihazlar hekim önerilerine uygun şekilde kullanılmalıdır. Hekim önerisi yoksa günde 3 defa solunum egzersizi yapılabilir.
  • Kullanıcı, solunum egzersizi esnasında dik bir pozisyonda oturmalıdır.
  • Egzersiz esnasında ağızda yiyecek veya içecek olmamalıdır.
  • Cihazın ağızlık kısmı, hava kaçağı oluşmayacak şekilde kullanıcının dudakları arasına yerleştirilir.
  • Kullanıcı ilk olarak ağızlıktan cihaza doğru üflemelidir. Önce birinci top sonra diğer toplar sırayla yükseltilir.
  • Nefes verme egzersizinde her top 5 saniye kadar havada kalmalıdır. Nefes gücü arttırılarak diğer toplar da sırayla havada tutulur.
  • Nefes alma egzersizi için cihaz ters çevrilir. Toplar, yer çekimi nedeniyle cihazın diğer tarafına geçer. Ağızlıktan derin nefes alınır ve önce birinci top sonra diğer toplar sırayla yükseltilir.
  • Nefes alma egzersizi nefes verme egzersizine göre daha zordur.
  • Nefes alma egzersizinde her top 3 saniye kadar havada kalmalıdır. Nefes gücü arttırılarak diğer toplar da sırayla havada tutulur.
  • Egzersiz esnasında akciğerlerin bütün kapasitesi kullanılmalıdır.
  • Triflo modeli kişiye uygun olmalıdır. Kullanıcı, çok zorlanmadan egzersize devam edebilmelidir.
  • Kişi egzersiz esnasında kendini çok zorlarsa baş dönmesi ve tansiyon problemi yaşayabilir.
  • Birkaç derin nefes egzersizinden sonra bir süre dinlenerek solunumun normal hale gelmesi beklenmelidir.
  • Akciğer kapasitesi ve solunum gücü zamanla artmazsa hekime başvurulmalıdır.
  • Kullanımdan sonra cihaz ılık suyla yıkanıp doğrudan güneş ışığı görmeyen bir yerde kurumaya bırakılmalıdır. Tamamen kuruduktan sonra kutusunda saklanmalıdır.

Yorumlar

Yağız Bora - 30 Nisan 2016 11:27
Merhaba müzisyeninm . Opera eğitimi alıyorum. Nefes teknikleri sizin de bildiğiniz üzere bizim sanatımızda çok önemli bir yer tutuyor. Birkaç arkadaşım akciğer egzersizlerini bu cihaz ile yapmaya başladı. Acaba cihaz hasta olanlar hariç insanlarda da akciğer kapasitesine arttırmakta mıdır? herhangi bir zararı olur mu fiziken? Elinizde var mıdır stoklarınızda ve acaba ne kadar sürede temin etme şansımız bulunuyor?

Celil Çağlar ÖZLÜ - 30 Nisan 2016 16:25
Yağız Bora, merhaba. Solunum egzersiz cihazlarını düzenli olarak kullanırsanız akciğer kapasitenize katkı sağlayacaktır. Sadece hastalar değil sağlıklı insanlar da akciğer kapasitelerini ve nefes güçlerini arttırmak için bu cihazları kullanabilir. Ürünler stoklarımızda mevcuttur. Lütfen bizimle iletişime geçin.

Ebru Sarıtaş Güven - 28 Nisan 2021 10:36
Merhaba, yaklaşık bir ay önce covid sebebi ile 12 gün hastanede yattım, şimdi evdeyim, triflo kullanmaya dün başladım, ilk çalışmadan sonra nefes için yerde pilates egzersizleri yapmaya çalıştım ve vertigo tetiklendi, acaba çabuk iyileşmek için acele mi ediyorum, ama bu gün pes etmeden pilates nefes egzersizleri hariç triflo çalışmaya devam ediyorum. Bir tavsiye verir misiniz?
Bir de nefes verme yaparken ilk olarak ortadaki topun yukarı kalktığını gördüm, bu durum ilk toptan sonrakine doğru olmayabiliyor mu? Acil cevaplarsanız sevinirim, teşekkür ederim…

ahmet - 27 Mart 2020 10:31
merhaba hocsm böbrek nakıllı hastayım kullandığımız ilaçlar yan etki ödem yapıyor bundan dolayı nefes darlığı çekıyorum trıflo çalışsam nefes darlığım düzelir mi nasıl çalışmam gerekiyor teşekkürler

Sesan - 28 Mart 2020 11:59
Ahmet, merhaba. Nefes egzersizleri için triflo kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle hekiminize danışmanızı öneriyorum.

Eliz Bizamet - 3 Mayıs 2016 21:03
Ben solunum teknikleri üzerine çalışan bir yoga eğitim merkezinde eğitmen olarak çalışıyorum. Doğru nefes alma üzerinde eğitimler veriyoruz. Bu cihazları eğitimde de kullanmak istiyoruz. Özellikle bize gelen müşterilerimizde depresyon gibi sorunlar oluyor. Doğru nefes teknikleri ile bu tarz psikolojik rahatsızlıkların önüne geçmek gerçekten çok kolay… Eğitimlerimiz için bu cihazlardan 5 adet almayı ve şirketimizde de satmayı düşünüyoruz uzun vadede. Acaba bize bu konu hakkında nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Celil Çağlar ÖZLÜ - 4 Mayıs 2016 13:23
Eliz Bizamet, merhaba. Ürünler stoklarımızda mevcuttur. Bizimle iletişime geçerek sipariş verebilirsiniz.

MEHMET KARAOVA - 31 Temmuz 2018 12:15
CİHAZIN AĞIZLIK KISMI DEĞİŞEBİLİYORMU. AĞIZLIK TEK KULLANIMLIK MI.
CİHAZ KİŞİYE ÖZEL Mİ

Celil Çağlar ÖZLÜ - 1 Ağustos 2018 17:29
Mehmet Karaova, merhaba. Solunum egzersiz cihazlarının piyasada bulunan birkaç farklı modeli vardır. Bazılarında ağızlık kısmının değişme özelliği mevcuttur. Bu özellikteki cihazları, tek kullanımlık ağızlık aparatı takarak farklı kişilerde kullanabilirsiniz.

ishak - 19 Kasım 2019 23:25
derin nefes almakta zorlanıyorum sanki duvara çarpmış gibi oluyorum. triflo işe yararmı

Celil Çağlar ÖZLÜ - 20 Kasım 2019 17:03
İshak, merhaba. Triflo bir nefes egzersiz cihazıdır. Solunum hastalıklarının tedavi sürecinde kullanılır. Sizin şu anki rahatsızlığınıza faydası olup olmayacağını hekiminize danışarak öğrenmenizi tavsiye ederim.

Osman - 2 Şubat 2020 19:38
Merhabalar din görevlisiyim kuran okurken nefesim yetmiyor bana ne önerirsiniz bu cihaz faydalımıdır

Sesan - 3 Şubat 2020 11:32
Osman, merhaba. Triflo, nefes egzersiz cihazıdır. Kullanımında herhangi bir sakınca yoktur, deneyebilirsiniz. Solunum yetmezliği sorununuz ciddi boyuttaysa hekime başvurmanızı öneririm.

Emin - 15 Nisan 2021 17:39
Merhaba, yüzücülerin nefes geliştirmesi için de faydalı olur mu?

Sesan - 16 Nisan 2021 10:56
Emin, merhaba. Doktorunuza danışarak kullanım sağlayabilirsiniz.

mustafa - 6 Mayıs 2020 20:21
iyi günler. bu eleti ilk kullandıktan sonra orta sıklıkta kuru oksuruk başladı ve 1 gündür devam ediyor öksürük. bu normalmidir acaba. öksürüğü tetikleme gibi bi özelliği varmı acaba. varsa öksürmek normalmi acaba?

Sesan - 7 Mayıs 2020 10:43
Mustafa, merhaba. Triflo öksürüğü tetikler. Egzersiz esnasında veya sonrasında oluşabilecek öksürük normal olmakla birlikte düşük ihtimalle bir hastalığın habercisi olabilir. Hekime danışmanızı öneririm. Solunum egzersiz cihazları hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Erdinç Kasay - 19 Mayıs 2020 19:15
Ben koah hastasıyım bu alet bana yararmı

Sesan - 20 Mayıs 2020 09:21
Erdinç Kasay, merhaba. Triflo, KOAH, bronşit veya astım gibi hastalıkların tedavi süreçlerine destek sağlar. Özellikle KOAH’ta ise BPAP S veya BPAP ST gibi solunum cihazları kullanılır. Solunum egzersizinin size fayda sağlayıp sağlamayacağı konusunda hekiminize danışmanızı tavsiye ederim.

Gürkan - 19 Ağustos 2023 23:21
Merhaba annem solunum cihazı ile yaşıyor bu egzersizler iyi gelir mi

Ayhan Pala - 25 Mayıs 2020 15:36
Hocam merhaba. 1 ay önce drone lu pnömotoraks operasyonu geçirdim bu cihazı kullanmamın bir sakıncası olurmu.

Sesan - 26 Mayıs 2020 17:23
Ayhan Pala, merhaba. Solunum egzersiz cihazlarının amacı, solunum problemi yaşayan kişilerde akciğer kapasitesini arttırmak ve nefes darlığını azaltmaktır. Yapılan egzersizler sayesinde solunum kasları da güçlenmektedir. Kendi hastalığınızda bu cihazı kullanabilmeniz için öncelikle hekiminize danışmanız gerekir. Hekiminiz onaylarsa cihazı kullanabilirsiniz.

ebru üstün - 1 Haziran 2020 10:20
üç topun birden en üst seviyeye çıkamaması, üç topun da en ortada kalması, hiçbir kronik hastalığı olmayan, sağlıklı birinsan için normal midir ??

Sesan - 2 Haziran 2020 13:56
Ebru Üstün, merhaba. Öncelikle seçilen triflo kişiye uygun olmalıdır ve kullanımı sırasında ciğerin bütün kapasitesi kullanılmalıdır. Trifloyu kullanırken toplar sırayla yükselir ve her topun 3 saniye kadar havada asılı kalması gerekir. Aksi bir durum söz konusuysa hekiminize danışmalısınız.

Ferdi Dursun - 11 Haziran 2020 19:48
Merhaba,
Anestezi için haftaya solunum testine gireceğim
Triflo aldım nefes alırken sadece 1 topu kaldırabiliyorum o da 1 saniye zor duruyor.
Yukarda benzer soruda bu cihazlar kişiye özel seçilmeli demişsiniz ama
Medikale gidiyorsun ordan paketi alıp veriyor hepsi aynı farklı boyutları yok ki
Nasıl kişiye göre belirleniyor bu cihaz bana çok zor geliyor bunun bir alt modeli var mı?

Sesan - 12 Haziran 2020 09:12
Ferdi Dursun, merhaba. Triflonun öncelikli kullanım amacı akciğerlerin kapasitesini arttırmaktır. Sağlıklı bir bireyin kullanırken üç topun da havada asılı kalması gerekir. Aksi halde bir hekime danışmanızı öneririz.

Ferdi - 16 Haziran 2020 15:25
Anladım sağolasın
Hekime danışacak bir şey kalmadı. Hekim evine git ne yersen ye herşey serbest diyecek

Sesan - 17 Haziran 2020 16:04
Ferdi, merhaba. Farklı marka cihazları da tedarik edip denemenizi tavsiye ederim. Ayrıca bu ürünlerin 2’li olanları da var. Genel olarak pahalı ürünler olmadığı için kolayca tedarik edilebilir. Solunum egzersizlerine devam ederek süreç içinde akciğer kapasitenizi arttırabilirsiniz.

Ferdi - 24 Haziran 2020 17:53
ilginize teşekkür ederim. solunum testine gittim ciğer kapasitesi kifoskoylozdan dolayı %26 çıktı doktor narkoz riskli dedi eve gönderdi. ama ne yersem yemiyorum hareketli olmaya ciğer kapasitemi artırmaya çalışıyorum. hareket yürüyüş her zaman işe yarar.

Sesan - 25 Haziran 2020 16:17
Düzenli beslenme ve yürüyüş her zaman sağlıklıdır. Bunun yanı sıra yine nefes egzersizleri çalışmaya devam edebilirsiniz.

Ali uğur - 28 Temmuz 2020 11:38
Merhaba triflo cihazıyla havayı içime çekince 3topu havaya çıkarıyorum amma üfleyince 2top çıkıyor bir türlü beceremedim neyapmam lazım

Sesan - 29 Temmuz 2020 16:31
Ali Uğur, merhaba. Tüm gücünüzle nefes aldıktan sonra trifloyu üflemelisiniz. Üflediğinizde 3 topunda havada asılı kalması gerekir.

Ayşe - 28 Temmuz 2020 13:49
Merhaba nefes alma egzersizinin, nefes verme egzersizinden daha zor olduğunu yazmışsınız, bende ise durum tam tersi oldu sebebini anlayamadım. Nefes alma egzersizinde 3 topu da 12 saniye kadar havada tutabiliyorum fakat nefes verme egzersizinde topları 3-4 saniye tutabiliyorum sonra toplar düşüyor. Bunun sebebi ne olabilir

Sesan - 29 Temmuz 2020 16:33
Ayşe, merhaba. Durum belirtilenin aksi ise doktorunuza danışmalısınız.

Murat Sofu - 12 Aralık 2020 13:46
Hocma kolay gelsin bugün çabuk yorulma ve terleme sorunu için devlet Hastanesi’ne muayene oldum solunum testi ve akciğer filmi çekildi solunum testi yaparken nefes verilen aparat değiştirildi ama yinede aklıma takıldı ordan Corona geçer mi

Sesan - 13 Aralık 2020 14:07
Murat Sofu, merhaba. Eşya yüzeylerinden küçük de olsa bulaşma ihtimali var. Ancak ağız yoluyla bulaşma ihtimali daha yüksek.

Ayten Yılmaz - 28 Kasım 2021 09:19
Ben gece ağzım açık uyuyorum. Sabahları yorgunluk oluyor. Triflo çalışsam işe yarar mı.

Sesan - 29 Kasım 2021 17:55
Ayten Yılmaz, merhaba. Triflonun öncelikli kullanım amacı akciğerlerin kapasitesini arttırmaktır. KOAH, bronşit veya astım gibi hastalıkların tedavi süreçlerine destek sağlar. Bu konuyu doktorunuza bildirmenizi tavsiye ediyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

Hanifi - 4 Ekim 2022 23:20
Merhaba babam kuah hastası evde oksijen cihazına bağlı acaba bu ürünü kullanmamizın bir zararı olurmu