Tekerlekli Sandalyelerin Çeşitleri Nelerdir?

Yaralanma, sakatlık, nörolojik hastalık, aşırı kilo ve benzeri doğuştan veya sonradan oluşabilen sorunlar nedeniyle yürüme zorluğu meydana gelebilir. Tekerlekli sandalye, geçici veya kalıcı şekilde yürüme zorluğu çeken kişiler için tasarlanmış tıbbi bir üründür. Tekerlekli sandalyenin icadının milattan önceye dayandığı bilinse de resmi olarak ilk kez 1750 yılında İngiliz bir mucit tarafından geliştirilmiştir. Günümüzde hastaların ve refakatçilerin yaşamını kolaylaştıran bir ürün haline gelmiştir. Fiziksel engeli olan kişiler için üretilen modelleri olduğu gibi zihinsel engeli olan kişiler için de üretilen modelleri vardır. Özellikle, hareket kabiliyetini kısmen veya tamamen kaybetmiş kişiler için çok önemlidir. Çocuklar ve yetişkinler için gerekli ölçülerde üretilmiş tekerlekli sandalyeler mevcuttur. Ayrıca bazı hastalıklara özel aksesuarlarla donatılmış sandalyeler de vardır. Hastanın ihtiyaçlarına uygun nitelikteki tekerlekli sandalye çeşitlerini piyasada bulmak mümkündür. Eğitim, seyahat, istihdam ve sosyalleşmeyi mümkün hale getirdiği gibi, kişisel bakım, beslenme ve tedavi gibi uygulamalara yardımcı olur.

İhtiyaca göre çeşitli özelliklerle donatılmış tekerlekli sandalyeler mevcuttur. Bunlar, manuel ve akülü olmak üzere 2 ana kategoride incelenebilir. Kapalı veya açık alanda kullanılabilecek şekilde üretilen modelleri vardır. Açık alan için üretilen modeller kapalı alan için üretilenlere göre daha dayanıklıdır.

Tekerlekli sandalyeler boyalı veya alüminyum kaplama olabilir. Alüminyum kaplama boyaya nazaran daha dayanıklıdır. Hem kapalı hem de açık ortamda kullanılabilen tekerlekli sandalyelerde lazımlık ve banyo özellikli modeller mevcuttur. Oturak kısmına lazımlık aksesuarı takılarak kullanıcının tuvalet ihtiyacını gidermesi sağlanır. Banyo amaçlı kullanılabilenler ise su geçirmez ve paslanmaz özelliktedir. Tüm tekerlekli sandalye modelleri istendiğinde kişiye özel olarak da üretilebilir.

Özelliklerine göre tekerlekli sandalyeler 14’e ayrılır:

 • Manuel Tekerlekli Sandalye
 • Akülü Tekerlekli Sandalye
 • Akülü Engelli Scooter
 • Katlanır Tekerlekli Sandalye
 • Lazımlıklı Tekerlekli Sandalye
 • Banyo Amaçlı Tekerlekli Sandalye
 • Sporcu Tipi Tekerlekli Sandalye
 • Çocuk Tipi Tekerlekli Sandalye
 • Yetişkin Tipi Tekerlekli Sandalye
 • Kapalı Alan Tipi Tekerlekli Sandalye
 • Açık Alan Tipi Tekerlekli Sandalye
 • MR Uyumlu Tekerlekli Sandalye
 • Ayakta Durma Özellikli Tekerlekli Sandalye
 • Merdiven İnme-Çıkma Cihazı

Manuel Tekerlekli Sandalye

El yordamıyla kumanda edilen, kullanıcının veya refakatçinin kendi eforuyla yönlendirdiği tekerlekli sandalyelere manuel tekerlekli sandalye denir. Refakatçi tarafından sandalyenin arkasından itilerek veya büyük tekerlekli olanlarda tekerleğin çevresinde bulunan çemberlerden itilerek kullanılabilir.

Kapalı ve açık alan için üretilmiş çeşitleri vardır. Oturak kısmına lazımlık takılabilen modelleri tuvalet ihtiyacını karşılamayı sağlar. Katlanabilen, tekerlekleri çıkarılıp takılabilen, kolçakları çıkarılıp takılabilen, ayak kısımları yukarı-aşağı hareket edebilen, ayak kısımları çıkarılıp takılabilen, yatar pozisyona gelebilen ve başın düşmemesi için destek sağlayabilen çok özellikli manuel tekerlekli sandalyeler de piyasada mevcuttur.

Akülü Tekerlekli Sandalye

Kapalı ve/veya açık alanda kullanılabilen, şarj edilebilir aküleri olan ve elektrikli motoru sayesinde hareket sağlayan tekerlekli sandalyelere akülü tekerlekli sandalye denir. Sandalyenin sağ veya sol kolçağına takılan panelde, yönlendirmeyi sağlayan bir joystick bulunur. Ellerini kullanabilen kişiler bu joystick sayesinde tekerlekli sandalyeyi kullanabilir. Ellerini kullanamayan kişiler için de çeneyle yönlendirilebilen joystick mevcuttur.

Akülü tekerlekli sandalyelerin kolçağına takılan kontrol panelinde joystick dışında şarj durumu, akü doluluk oranı ve hız göstergeleri vardır. Manuel tekerlekli sandalyeler gibi çok özellikli olanları mevcuttur. Birçok modeli, akülerini çıkardıktan sonra katlanabilir. Zihin kontrollü tekerlekli sandalyeler ise yakın bir gelecekte piyasaya sürülebilir.

Akülü Engelli Scooter

Açık alan için tasarlanmış, akülü tekerlekli sandalyeye göre daha güçlü motora ve daha yüksek kapasiteli aküye sahip, böylece daha uzun mesafe katedebilen ve yüksek eğimli yokuş çıkabilen engelli araçlarına akülü engelli scooter denir. Akülü sandalyelere göre daha geniş oturma alanı vardır ve kullanımı daha rahattır. 3 veya 4 tekerlekli modelleri mevcuttur. Engelli scooterı kullanabilmek için kullanıcının fiziksel olarak ellerini ve kollarını kullanabiliyor olması gerekir.

Katlanır Tekerlekli Sandalye

Katlanma özelliği akülü ve manuel tekerlekli sandalyelerin birçok modelinde bulunur. Akülü olanlar aküleri söküldükten sonra katlanabilir. Manuel sandalyelerde olduğu gibi akülü olanlarda da kolçak ve ayak kısımları çıkan modeller mevcuttur. Bunlar katlandığında daha küçük hale gelir ve daha hafif olur. Böylece taşıması ve saklaması kolaylaşır.

Bazı akülü sandalyeler oldukça portatif şekilde üretilmiştir. Akülerini çıkarmadan katlanabilen ve ağırlığı 12-15 kg arasında olan modeller dahi vardır. Bunları taşımak, bagaj gibi küçük depolama alanlarına sığdırmak ve kullanılacağı alanda tekrar kurmak oldukça basittir.

Lazımlıklı Tekerlekli Sandalye

Oturak kısmına lazımlık aksesuarı takılarak kullanıcının tuvalet ihtiyacını giderebilmesini sağlayan tekerlekli sandalyelere lazımlıklı tekerlekli sandalye denir. Lazımlığın sandalye oturağına monte edilebilmesi için oturağın lazımlık boşluğunun bulunması gerekir. Oturağın altına lazımlık yerleştirilir ve boşluk olan kısmın üzerinde bulunan minder kaldırıldığında tuvalet ihtiyacı giderilebilir hale gelir. Hem manuel hem de akülü tekerlekli sandalyelerin bazılarında bu özellik mevcuttur. Kendiliğinden mevcut değilse bile sonradan eklenebilir bir özelliktir.

Banyo Amaçlı Tekerlekli Sandalye

Sürekli veya geçici şekilde yatağa bağımlı hastalar ile tekerlekli sandalye kullanıcılarının banyosunu yaptırabilmek için tasarlanmış sudan etkilenmeyen tekerlekli sandalyelere banyo amaçlı tekerlekli sandalye denir. Bu tip sandalyelerin bağlantı noktaları sudan etkilenmez. Kişi oturabiliyorsa tekerlekli sandalye ile rahatça yıkanabilir. Kişi oturamıyorsa sabitleme kemerleriyle düşmeyecek şekilde sandalyeye bağlanarak güvenliği sağlanabilir.

Havuz ve deniz için kullanılan ve şezlonga benzeyen tekerlekli sandalye modelleri de vardır. Bunlar, banyo sandalyesi gibi sudan etkilenmeyen özelliktedir. “Havuz sandalyesi”, “deniz sandalyesi” veya “plaj sandalyesi” adı verilir.

Sporcu Tipi Tekerlekli Sandalye

Tekerlekli sandalyelerle yapılan spor dalları da bulunur. Bu tip aktivitelerde kullanılan ürünler daha hafif ve dayanıklı malzemelerden imal edilir. Sandalyenin tasarımı, yapılacak spor dalına göre değişkenlik gösterir. Özellikle daha hafif, dengeli ve güvenli tasarımlar dikkat çeker. Akülü modeli yoktur. Manuel olarak sporcu tarafından kontrol edilebilecek şekilde yüksek performans amacıyla tasarlanır. Karbon alaşımlı metalden yapılır. Ağırlığı 4 kg’ye kadar düşürülebilen sandalyeler dahi vardır.

Bisiklet şeklinde pedalların elle çevrildiği modeller mevcuttur. Hatta normal bir tekerlekli sandalyeyi elle çevrilen pedalı olan bisiklete dönüştüren ürünler piyasada bulunabilir. Tekerlekli sandalye ile yapılan onlarca spor dalı bulunmaktadır ve her spor dalının ihtiyaçları doğrultusunda farklı tasarım ve özelliklerde sandalye modelleri geliştirilmiştir. Ülkemizde özellikle basketbol ile ilgili müsabakalar dikkat çeker.

Çocuk Tipi Tekerlekli Sandalye

Çocuk hastalar için küçük boyutlarda üretilmiş tekerlekli sandalyelere çocuk tipi tekerlekli sandalye denir. Hem hastalıkların bakım ihtiyaçlarına hem de çocukların fiziksel özelliklerine uygun tasarlanmış sandalyeler mevcuttur. Bakım ihtiyaçları değiştikçe ve çocuk büyüdükçe kullanılan aksesuarlar da değişebilir.

Tekerlekli sandalyenin çocuğun o anki fiziksel ölçülerine uygun tercih edilmesi gerekir. Aksi halde, büyüme aşamasında sıkıntılar veya farklı ortopedik rahatsızlıklar oluşabilir. Çocuk seneye büyüyecek diye büyük boy tekerlekli sandalye almak riskli olabilir. Bunun yerine büyüyebilen özellikte ürünler tercih edilmelidir. Böylece çocuk belirli bir seviyeye kadar büyüdükçe tekerlekli sandalyeyi değiştirmek zorunda kalınmaz.

Yetişkin Tipi Tekerlekli Sandalye

Yetişkin insanların ölçülerine ve ihtiyaçlarına uygun tasarlanmış tekerlekli sandalyelere yetişkin tipi tekerlekli sandalye denir. Beslenme, bakım, temizlik, eğitim, seyahat, istihdam ve sosyalleşmeyi mümkün hale getirebilecek özelliklerle donatılmış ürünlerdir. Birçok aksesuarla farklı özellikler kazandırılabilir.

Kapalı Alan Tipi Tekerlekli Sandalye

Özellikle ev gibi kapalı ortamlarda kullanmaya uygun tekerlekli sandalyelere kapalı alan tipi tekerlekli sandalye denir. Bunlar, kapılardan ve koridorlardan kolayca geçebilmesi için küçük boyutlu, eşikleri kolayca atlayabilmesi için de küçük tekerlekli olarak üretilir. 4 tekerleği de küçüktür. Tekerlekleri küçük olduğu için refakatçiye ihtiyaç duyulur. Kullanıcının kendisi bu tip tekerlekli sandalyeleri yönlendiremez, refakatçi sandalyenin arkasından iterek yönlendirebilir.

Açık Alan Tipi Tekerlekli Sandalye

Sokak veya alışveriş merkezi gibi açık alanlarda kullanılabilen tekerlekli sandalyelerin büyük jantları ve tekerlekleri, güneşten ve yağmurdan daha az etkilenen boyası, yoldaki çukurlardan ve oluşan titreşimden daha az etkilenen bağlantı noktaları vardır. Bununla birlikte vücuda temas eden oturak, sırt ve kolçak bölümleri de daha dayanıklı malzemelerden üretilir.

Dış ortam sandalyelerinin arka 2 tekerleği büyük, ön 2 tekerleği küçüktür. Arka tekerlekler büyük olsa bile ön tekerlekler manevra kabiliyeti için küçüktür. Arka tekerleklerin jantlarında elle kullanımı sağlayan plastik veya metal çember vardır.

MR Uyumlu Tekerlekli Sandalye

Manyetik alandan hiç etkilemeyecek şekilde tamamen kompozit veya alüminyum malzemelerden üretilmiş, hiçbir kısmında metal parça kullanılmamış, X-ray ve MR cihazları ile kullanıma uygun olan tekerlekli sandalyelere MR uyumlu tekerlekli sandalye denir. Bunlar MR görüntüsünde artifakt oluşturmaz. Standart manuel tekerlekli sandalyeye benzer. Suya dayanıklı olduğu için duş, havuz, sauna gibi yerlerde kullanılabilir.

Ayakta Durma Özellikli Tekerlekli Sandalye

Hem çocuklar hem de yetişkinler için üretilmiş hastanın ayakta durabilmesini sağlayan tekerlekli sandalyelere ayakta durma özellikli tekerlekli sandalye denir. Diğer adı ise ayağa kaldıran tekerlekli sandalyedir. Kullanıcının oturur pozisyondan ayağa kalkmış pozisyona gelmesine olanak tanır. Çeşitli kemerler ve sabitleme aparatları vasıtasıyla güvenlik sağlar. Manuel ve motorlu modelleri mevcuttur.

Merdiven İnme-Çıkma Cihazı

Tekerlekli sandalye üzerindeki bir hastayı merdivenlerden indirmek veya çıkarmak oldukça zordur. Bu işlem için üretilmiş cihazlar mevcuttur. Merdiven inme-çıkma cihazları günümüzde yoğun olarak kullanılır. Akülüdür. Tekerlekli sandalyelerle birlikte veya kendi oturağı ile kullanılabilen modelleri mevcuttur. Birçok tipteki tekerlekli sandalyeye uyumludur. Bu cihazlar, tek başınayken bile refakatçinin kolay ve güvenle kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır.

Bireysel kullanımın yanında asansörü olmayan kamu kurumlarında veya özel okul gibi kuruluşlarda mevzuat gereği bulundurulması zorunlu ürünlerdendir. Piyasada, manuel veya akülü tekerlekli sandalyelere uygun farklı tipte merdiven inme-çıkma cihazları vardır. Bazı modeller tekerlekli sandalye kullanmayan kişilere de uygundur ve bunların üzerinde kendinden oturağı vardır. Böylece tekerlekli sandalye kullanmayan ancak merdiven çıkmakta zorlanan kişiler için de tercih edilebilir.

Yorumlar

nazan - 19 Ağustos 2015 10:06
lütfen fotoğrafta koyabilirmisiniz

Celil Çağlar ÖZLÜ - 20 Ağustos 2015 01:28
Nazan, merhaba. Hastanıza uygun ürünleri tespit edebilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçin.mehmet ali - 2 Eylül 2015 13:28
tekerlekli sandalye kullanıyorum akülü araç almak istiyorum. şu anki sandalyeye akü takılabiliyormu yoksa başka bir araçmı alacağım bilgi vermenizi rica ederim

Celil Çağlar ÖZLÜ - 3 Eylül 2015 19:23
Mehmet Ali, merhaba. Manuel tekerlekli sandalyelere akü takılması mümkün değildir. Yeni bir akülü tekerlekli sandalye almanızı öneriyorum.Maya - 7 Eylül 2015 16:45
keşke çocuk için rengarenk ve desenli tasarımlar olsa

Celil Çağlar ÖZLÜ - 8 Eylül 2015 12:38
Maya, merhaba. Çocuklar için üretilmiş renkli modeller stoklarımızda mevcuttur.ünsal.akın - 2 Mart 2016 11:07
en hafifolan sandalyenin fiatını ögrenmek istiyorum

Celil Çağlar ÖZLÜ - 3 Mart 2016 11:47
Ünsal Akın, merhaba. Ürünlerimizin stok durumu ve fiyatları için lütfen bizimle iletişime geçin.hazal - 7 Nisan 2016 13:55
arabaya sıga bagaza olanın fiyatı nedir acaba

Celil Çağlar ÖZLÜ - 8 Nisan 2016 17:15
Hazal, merhaba. Araç bagajına sığabilen birkaç ürün stoklarımızda mevcuttur. Ürün fiyatları için lütfen bizimle iletişime geçin.Kenan Evcil - 3 Mayıs 2016 06:38
Merhabalar hastanemiz için manuel modellerden temin etmek istiyoruz. Fakat bizim dikkat ettiğimiz konulardan bir tanesi oturma kısımlarımın hijyenik olması ve kolay temizlenir olması. Birçok model var piyasada ama bunların çoğu hijyenik açıdan gelecek vadeden ürünlere pek benzemiyor. Bu tarz sandalyeleri sterilize etmek için ne tarz bir ekipman kullanmamız gerekiyor?

Sesan - 4 Mayıs 2016 09:43
Kenan Evcil, merhaba. Modeller ve fiyatlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.yeliz buluş - 25 Haziran 2016 19:28
ürün katlanabilir mi ?

Celil Çağlar ÖZLÜ - 26 Haziran 2016 09:12
Yeliz Buluş, merhaba. Katlanabilen tekerlekli sandalyeler stoklarımızda mevcuttur. Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.Turgay - 27 Temmuz 2016 13:27
ürünleriniz güzel

Celil Çağlar ÖZLÜ - 28 Temmuz 2016 15:42
Turgay, merhaba. İlginize teşekkür ederiz.Uğurcan - 13 Nisan 2019 21:05
Basketbol için uygun tekerlekli sandalye modelleri elinizde var mıdır acaba? Oğlum bir basketbol takımında oynuyor. Fakat sandalyesini sadece antremanlara gittiğinde kullanabiliyor. Bunun haricinde basketbol oynadığı belediye takımı sandalyesini dışarı çıkarmasına izin vermiyor. Kendi sandalyesiyle basketbol oynamaya çalışırken ciddi sakatlanmalar yaşadı malum; ergonomik yapı müsait değil o tarz sandalyelerde basketbol oymak için. Bu yüzden ben de bu özel sandalyelerden temin etmek istiyorum.

Sesan - 14 Nisan 2019 09:46
Uğurcan, merhaba. Oğlunuza uygun tekerlekli sandalye özelliklerini tespit edebilmemiz için bizimle iletişime geçmenizi rica ederim.Ferhat Önder - 10 Ağustos 2021 13:19
Görsellerine bakabilirsiniz

Celil Çağlar ÖZLÜ - 11 Ağustos 2021 12:46
Ferhat Öner, merhaba. Bizimle iletişime geçerek istediğiniz ürün görsellerini tarafımıza göndermenizi rica ederim.Ebru Kocak - 24 Ocak 2022 10:51
Fiyat listesini de yayinlar misiniz ltf

Sesan - 25 Ocak 2022 10:33
Ebru Koçak, merhaba. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçmenizi rica ederim.