Tekerlekli Sandalyelerin SGK Kurum Ödemesi Detayları

SGK-Tekerlekli-Sandalye-Geri-%C3%96demesi

SGK’nın tıbbi malzeme ve cihazlarda hastaya belirli miktarlarda kurum ödemesi mevcuttur.

Tıbbi Malzeme Ödenme Koşulları

Raporu olan hastanın tekerlekli sandalye kurum ödemesi SGK tarafından karşılanır. Ancak alınacak ürünün UBB kayıtlı ve barkotlu olması gerekir. Sandalyenin özelliğine göre ödenecek tutarlarla farklılık gösterir.

Hastanın alacağı sandalyenin ödemesinin karşılanması için;

  • Devlet hastanesinden alınacak tekerlekli sandalye kurul raporu
  • Raporu aldıktan sonra fizik tedavi veya ortopedi doktorundan alacağı reçete
  • Alınana reçete ile yetkili satıcıya müraacat etmek

Bayi yapacağı satışta faturayı reçeteye keser. Hasta ürün ücretinin tamamını bayiye öder ve daha sonra kurum ödemesini alabilmek için fatura ile SGK’ya başvurur. Kurum ödemesinin gerçekleşmesi için SGK tarafından istenilen:

  • UBB barkodu fişi

  • SSK kod bildirisi

  • Ürünün faturası

  • Ürünün garanti belgesi

  • Kurul raporu ve reçete

Belirtilen evraklarla bağlı bulunan “SSK Müdürlüğü” ne başvurulur.

SUT: 100005
Ürün: ÖZELLİKLİ AKÜLÜ TEKERLEKLİ SANDALYE (KİŞİYE ÖZEL OLARAK ÜRETİLMİŞ)
Ödeme (TL): 10.000,00
Yenileme Süresi: 5 yıl

SUT: 100072
Ürün: AKTİF TEKERLEKLİ SANDALYE
Ödeme (TL): 3.600,00
Yenileme Süresi: 5 yıl

SUT: OP1342
Ürün: STANDART MANUEL TEKERLEKLİ SANDALYE
Ödeme (TL): 500,00
Yenileme Süresi: 5 yıl
Liste Kodu: EK-3/C-2
Ödeme Koşulları: Fiziksel tıp ve rehabilitasyon, ortopedi ve travmatoloji, nöroloji veya nöroşirürji uzman hekimlerden birinin yer aldığı sağlık kurulu raporu gerekmektedir. Yenilenme süresi 1 yıldır. Tıbbi uygunluk aranacaktır. + Ayakta durmak ve/veya yürümek için alt ekstremitelerini kullanamayacak hastalığı veya engellilik durumu olduğu ortopedi ve travmatoloji, beyin cerrahisi, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, nöroloji uzman hekimlerinden birinin yer aldığı sağlık kurulu raporu ile belgelenenlere, bu hekimlerce reçete edilmesi halinde Kurumca bedeli karşılanır.

SUT: OP1343
Ürün: HAFİF MANUEL TEKERLEKLİ SANDALYE
Ödeme (TL): 1.200,00
Yenileme Süresi: 5 yıl
Liste Kodu: EK-3/C-2
Ödeme Koşulları: Yenilenme süresi 5 yıldır. Tıbbi uygunluk aranacaktır. + Alüminyum alaşımları/titanyum/karbon kompozitten üretilmiş 11-15 kg ağırlığına sahip, baş ve ayak desteği gibi aksesuarlar eklenebilen arka tekerlekleri çıkarılarak katlanabilen, iç ve dış mekanlarda kullanılabilen,

SUT: OP1344
Ürün: PEDİATRİK TEKERLEKLİ SANDALYE
Ödeme (TL): 1.200,00
Yenileme Süresi: 5 yıl
Liste Kodu: EK-3/C-2
Ödeme Koşulları: Yenilenme süresi 5 yıldır. Tıbbi uygunluk aranacaktır. + Alüminyum alaşımları/titanyum/karbon kompozitten üretilen, oturma genişliği 26-38 cm seçilebilen, çocuk hastanın ihtiyaçlarına göre aksesuarlar eklenebilen, ağırlığı 9-12 kg arasında olan, okulda kullanılabilmesi için masa eklenebilen + Ayakta durmak ve/veya yürümek için alt ekstremitelerini kullanamayacak hastalığı veya engellilik durumu olduğunun, ayrıca engellilik durumu nedeniyle hafif manuel tekerlekli sandalyeye gereksiniminin bulunduğu ve engellilik durumunun sürekli olduğunun, tekerlekli sandalyeyi hastanın kendisinin kullanabileceğinin, ortopedi ve travmatoloji veya beyin cerrahisi veya fiziksel tıp ve rehabilitasyon veya nöroloji uzman hekimlerinden herhangi üç uzman hekimin (Aynı branştan üçünün veya farklı branştan birer kişinin veya bir branştan iki, diğer branştan bir olmak üzere toplam üç uzman hekimin) yer aldığı üçüncü basamak sağlık kurumlarınca düzenlenecek sağlık kurulu raporunda belgelendirilmesi ve bu hekimlerce reçete edilmesi halinde Kurumca bedeli karşılanır.

SUT: OP1345
Ürün: STANDART AKÜLÜ TEKERLEKLİ SANDALYE
Ödeme (TL): 2.500,00
Yenileme Süresi: 5 yıl