Tıbbi Cihazlarda Neden Orijinal Yedek Parça Kullanılmalı?

Tıbbi cihazlar ve medikal ürünler sağlığa en çok fayda sağlayacak şekilde tasarlanmaktadır. Ayrıca sağlığa uygun ham maddelerden üretilmektedirler. Piyasaya sunulmadan önce birçok ulusal ve uluslararası kabul görmüş olan testlerden geçirilirler. Bu testler cihazların hem elektriksel hem de biyolojik olarak güvenli olduğunu sınamaktadır. Tıbbi cihazların birçok faydası varken orijinal olmayan yedek parçaların kullanımı sağlığı olumsuz olarak etkileyebilir.

Tıbbi cihazlar bazen arıza yapabilmektedir. Böyle bir durumda hangi parçanın neden arızalandığını tespit edebilmek ve onarabilmek yetkili teknik servisin görevidir. Doğru işlem ve kontrol sırasına göre verilen servis hizmeti tıbbi cihazın eskisi gibi doğru şekilde çalışmasını sağlar. Ayrıca kullanılan yedek parçaların orijinal olması yaşanabilecek birçok olumsuzluğu engeller.

Servis işlemi yapılan cihazlarda maliyeti düşürmek için orijinal olmayan yedek parçalar kullanılırsa bu durum birkaç farklı probleme yol açabilir. Bunlardan bir tanesi bu tip yedek parça kullanımının cihazın ömrünü kısaltmasıdır. Yan sanayi üretim diye tabir edilen yedek parçalar gerekli testlerden ve kontrollerden geçirilmemiş olabilir. Bu nedenle tıbbi cihaza takıldığında diğer parçaları da olumsuz şekilde etkileyebilir. Yanlış ölçüm veya uygulamalara neden olarak da insan sağlığını olumsuz olarak etkileyebilir. Geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yan sanayi yedek parçalarla yapılan servis işlemleri başlangıçta daha uygun maliyetli gibi görünse de zamanla tıbbi cihazda oluşturacağı deformasyon nedeniyle daha pahalıya mal olacaktır. Cihazın çalışmasını da olumsuz olarak etkileyecektir. Ayrıca cihazla birlikte kullanılan sarf malzemelerin de orijinal ve cihaza uyumlu olması gerekir. Örneğin orijinal filtreler diğerlerine göre daha uzun süre sorunsuz şekilde kullanılabilir. Orijinal parçalar cihazla bire bir uyumlu şekilde üretilmektedir.