Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Uykuda Görülen Solunum Bozuklukları Horlama Ve Uyku Apnesi

Sizin için bir makaleden uyku teknisyeninin tanımı ve görevleriyle ilgili bir alıntı paylaşıyorum:

Uyku Teknisyeni Tanımı:

Uyku Bozukluklarının teşhis ve tedavisi amacıyla, hekimin isteği doğrultusunda, özel kayıt donanımlarını kullanarak polisomnografi çekimi yapma, PAP titrasyon uygulama, polisomnografik kayıtları değerlendirme (skorlama) eğitimini almış sertifikalı kişi uyku teknisyenidir. Teknisyen ya da tekniker mesleki ünvan ve yetkinlik sıralaması açısından Mühendisliğin bir alt seviyesidir. Teknisyen; mesleki ve teknik orta öğretim programlarından mezun olup mevzuatına göre atanmış, kurumların atölye ve laboratuvarlarında eğitim öğretim, üretim ve hizmet ortamında fiilen çalışan kişiyi tanımlamaktadır.

Uyku teknisyenlerinin, gece teşhis ve tedavi yöntemleri, polisomnografik ölçüm yöntemleri, gündüz yapılan işlemler ve ambulatuvar kayıt yöntemleri hakkında bilgili ve eğitimli olmaları gereklidir. Uyku teknisyenlerinin tüm gece hasta başında kalmaları zorunludur. Uyku teknisyenleri, sadece polisomnografi cihazını değil aynı zamanda, tüp pozitif havayolu basınç tedavi cihazlarını, oksimetreyi, kapnografı, aktigrafı, tarama cihazları ve anketleri kullanıp uygulayabilir olmalıdır. Gece boyunca kayıtların düzgün ve artefaktsız sürdürülmesini sağlamalı, gece ortaya çıkacak problemleri düzeltebilmeli ve acil durumları farkedip hekime bildirebilmelidirler.

Uyku teknisyeninin görevleri:

• Polisomnografi öncesi hastayı karşılama, odasına yerleştirme
  • Hastaya o gece yapılacaklar ile ilgili kısa bilgi verme, anket formlarını doldurma
  • Polisomnografi çekiminde kullanılan elektrodların – sensörlerin uygun şekilde hastaya takılması
  • Hasta bilgilerinin bilgisayara girilmesi, PSG verilerinin bilgisayardan kontrol edilmesi, kalibrasyon filtre ayarlarının yapılması
  • Hastanın gece boyunca rahat uyumasının sağlanması, ortamın sessiz olması, oda ısısının ayarlanması vs
  • Gece boyunca hastanın takibini yapma, izleme odasından hastanın elektrotlar aracılığı ile elde edilen tüm sinyallerini izleme ve kayıt etme, hastanın izni varsa gece boyunca görüntü kaydını alma
  • Gece boyunca kayıtların düzgün ve artefaktsız sürdürülmesini sağlama, gece ortaya çıkacak problemleri düzeltme
  • PAP titrasyonu yapılması planlandıysa, hastaya yapılacak işlemi anlatma, uygun maskeyi seçme ve test öncesi hastanın PAP titrasyonuna alıştırması
    – Hastaya PAP cihazını ve maskeyi bağlamak, maskede veya hortumda kaçak olup olmadığını kontrol etmek
    – PSG eşliğinde testi başlatmak ve cihazın basınç ayarlarını yapmak,
  • Sabah işlem bittiğinde hastayı uyandırma, testi sonlandırma, uygun şekilde elektrodların sökülmesi,
  • Uyku sonrası formu doldurma,
  • Kullanılan malzemelerin temizliğini yapma,
  • Standartlara uygun olarak uyku/uyanıklık evrelerinin ve solunum olaylarının skorlanmasına yardım etme
  • Hastaya test sonuçlarını ne zaman, nereden nasıl alacağı ile ilgili bilgileri verme
  • Sonuçları dosyalama ve arşivlenme
  • Stok değerlendirme
  • Rutin ekipman bakımı ve onarımı takip etme

Kaynak: http://uykuder.com/wp-content/uploads/2017/06/Duygu-Özol-Uyku-Teknisyenlerinin-Görev-Tanımı-Teknisyen-Eğitimi.pdf