Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Uykuda Görülen Solunum Bozuklukları Horlama Ve Uyku Apnesi

Yukarıda verdğiniz linki çok dikkatli okudum. Uyku tıppında hizmet veren kaç teknisyende istenilen bu şartlar mevcut olsun. Yapılacak bir sınavda teknisyenlerin başarılı olacaklarına inanmıyorum.Acaba 4 uyku tetkikini de çok farklı teşhis ve tedavisini nedenin bu olduğu aklıma gelmiyor değil.zira tıkayıcı uyku apnesinin polisomnografi ve titrsyonda değerlendirmesi teknisyenler için çok basit br işlem olmasına rağmen hastada bunun yanında santral apne,miks apne komplex apne ve change-stokes solunum bozukluğu varsa acaba bu durumu anlayacak ve testleri doğru değerlendirebilecek bunu doktora rapor halinde suncak kaç teknisyen çıkacak bu konuda ciddi endişelerim var. Aynı endişem uyku doktorları içinde geçerli.Ancak ülkemizde bu konuları çok iyi bilen ve kitaplar ve makaleler yazan çok değerli dr.olduğuna da inanıyorum.İyi doktora düşmenin şans işi olduğunu çocukluğumdan beri büyüklerim hep söylerdi. Şimdi bu sözün ne kadar isabetli olduğunu anlıyorum.Bir örnek verirsem ülkenin büyük bir hastahanesine mesane kanseri ameliyatı yapmak üzere olan bir doktorun, kan geldiği için tümörü göremediğini ve ameliyatı sonuçlandıramadığı tarafımdan bizzat bedenim üzerinde uygulandığını söyleyebilirim. daha da çok örnekler verebilirim.