Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Uykuda Görülen Solunum Bozuklukları Horlama Ve Uyku Apnesi

Salı günü kulak boğaz burun uzmanı prof dr.H.T 'yi ziyaret ettim. Tam 1 saat uyku durumumu ve maske kaçağını konuştuk. yaptığı muayyenede benim tezimin doğru olduğunu ancak basınçlı havanın konkalardan geri tepmediğini , sorunun tamamen dil kökünden geldiğini, burnumdan çok rahat nefes aldığımı tıkanıklığın dil kökünün uyku esnasında sarkarak hava pasajını kapattığını ve bu nedenle de maskenin basınçlı havanın bu pasajdan rahat geçemiyerek geri teptiğini bu sebeple maske kaçağının oluştuğunu anlattı.Teşhis çok isabetliydi.Ancak tedavi o kadar da kolay olmayacağına benziyor.İlk tavsiyesi otomatik cpap kullanarak darlığı açaçak bir basınçı elde etmek şeklindeydi.Ancak kendinden evvel gittiğim doktorlar! basınç artırmanın santral apne oluşumuna neden olduğunu söylediğimde o zaman yüzü koyun yatabilirsem onu ya da ağız aparatlarını denememi tavsiye etti.Ameliyata hiç girmedi bile. Zannederim 3 yıl içinde 14 değişik pap denenen 6 uyku doktoruna giden ve 4 uyku testinden geçmiş ve tedavisi yapılamamış böyle bir hastanın başına dert alabileceğini anladı. Zaten ben de ameliyatı hiçbir zaman düşünmemiştim.6 adet uyku doktorlarına gittim hiçbiri böyle bir dil kökü sorunundan bahsetmedi. Şu anda şok durumdayım. Tedavi şekillerin deneyeceğim. Eğer konfor sağlarsam uyku tıbbına ait düşüncelerime bunları ekleyeceğim. Zira yakında uyku bloğu açıp karşılaştığım olayları bu işle meşkul olan satıcılara,doktorlara ,teknisyenlere ve en mühimi hastalara anlatacağım. Hayli ses getireceğini söyleyebilirim.Beni izlemeye devam etsinler.