Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Uykuda Görülen Solunum Bozuklukları Horlama Ve Uyku Apnesi

Uyku seminerini izledim. Anlatıcının uyku teknisyeni olup olmadığını bilmiyorum. seans esnasında bazı sorular sordum.Ancak benim sorularıma devam etmem gerekiyor eğer mümkünse benimle iletişimi sağlayabilirmisiniz.Zannederim mesleki hayatında hiç görmediği ve duymadığı sorular sorabilirim…Bu da hem kendisi için hem de benim için çok yarar sağlayacaktır.Benim sorularıma uyku doktorları cevap vermiyorlar veya veremiyorlar.Oysa ben sorularıma karşılık verilerek uyku sorunlarımın ne olduğunu anlamam gerekiyor. Teknisyenlerin belki de birçoğu uyku doktorlarından daha fazla bilgili olabileceğini zannediyorum.Evvelki yazımda kbb doktoruna gittiğimi vre doktorun dil kökünün hava pasajını kapadığını bu nedenle de basınçın geri dönrek kaçak yaptığını söyledi.Önceleri inandırıcı geldi. Hemen uygulamaya geçtim Geniş bir lastik kordonunun ortasını dilin geçiçeği kadar bir yuva açtım.Dilimi buradan sokup sıkıştırdım.Arkadan da bağladım. . Bu durumda cpap da kullandım.Dil 3 santim ağzımın dışında olduğundan dilin arkaya kayarak hava pasajını kapatması asla mümkün değildi. sonuçda hiçbir değişiklik olmadı.Madem dil kökü sarkarak hava pasajını kapıyor ve bunun yanında maske basıncı geri tepiyorsa uyku apnesinin esas nedeni de buysa . Sabah baktığım hafıza kayıtlarındaki uyku patientlerinde hem maske kaçağını hem de uyku apne değerlerini gördüm. Başkasının yapmasını tavsiye edemem.Çünkü onlar benim kadar tecrübeli olamazlar.Ben şimdiye kadar ve belki de gelecekte uyku tıbbının yani uyku doktorlarının görmesi mümkün olmayan bir uyku apnesi hastasıyım.