Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Uykuda Görülen Solunum Bozuklukları Horlama Ve Uyku Apnesi

En son kullandığım bipapst cihazından fayda görmediğimden tekrar yeniden sanki daha evvel uyku tetkikleri yapılmamışcasına polisomnografi ve titrasyon testlerine girmeye karar verdim. Ancak oluşan pandemi nedeniyle tüm uyku merkezlerinde uyku tetkiklerine ara verilmesi sonucu beklemek zorunda kaldım. Çaresiz olarak da enson tedavi amaçla verilen ve hiçbir olumlu sonuç alamadığım chazı kullanmaktan başka çarem kalmamıştı. Ancak bu aralar araştımaya ve okumalarıma devam ettim. .Tesadüfen yurt dışında 2 dolara satılan ve horlamayı ve apneyi ortadan kaldıran plastikden yapılmış bir aparat gözüme ilişti.Derhal sipariş verdim. Kısa bir süre sonra emziğe benzeyen ve yapılış itibariyle dili ağzın dışında tutan bir aparat evime gönderildi. cpap kulanmadan bu emziği uyumaya başlamadan ağzıma koydum. Alışma ve kullanım çok kolaydı.Yanıma ses kayıt cihazı koydum.Düzgün ve normal bir uyku sonunda sabah ses kayıt chazını dinlemeye başladım.Tüm kayıt içinde 1defa bile horlama olmamıştı. Bu çok büyük bir durumdu.Bu aparatın uyku esnasında dil kökünün sarkarak hava pasajının kapanmasını önlüyor ve bu sayede horlama hatta tıkanmayı da(obsüriktif apne) ortadan kaldırdığını düşündüm. ancak ben çok yorgun ve uykulu durumdaydım.Ayrıca solunumu incelediğimde periyodik yani Cheyne-Stokes solunumun tüm gece devam ettiğinini tesbit ettim. oysa bende periyodik solunum olmadığını 2 ayrı test belirtmişti.Ancak aradan 3 yıl geçti değişme olabilirdi. Son durumda tekrar testlere girerek yeniden bir teşhis ve tadavi yoluna gitmem için çok tecrübeli dr ve teknisyen aramaya başladım. İnşallah böyle birilerine denk gelir ve hayatımı karmakarışık eden bu uyku hastalığıma belki de çare bulanabilir .