Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Uykuda Görülen Solunum Bozuklukları Horlama Ve Uyku Apnesi

2 yıl sonra yaptığım müracatla yeni bir Dream station cihazı tarafıma gönderıldı ve bendeki sistem one bipapst cihazıyla Weinmann Löwen prismast cihazı geri alındı.14 ağustos tarihinde yeni üretilen cihaz talebim üzerine bana verildi. Daha ilk kullanımda AHİ değerlerinde eski iade etiğim cihazla kıyaslanmayacak derecede çok yüksek AHİ değerleri çıkmaya başladı. Bu istenmeyen değerler bu satırları yazdığım güne kadar devam etti ve bundan sonra da devam edeceğini kesinlikle biliyorum. Bu ahi değerlerin bu denli yüksek çıkması konusunda uzun süre çalışma yaptım.Eski iade ettiğim sistem one cihazında change-stokes yani periyodik solunum menüsü yoktu. olmadığından uyku esnasında bu türlü bir uyku bozukluğunu görmem de mümkün değildi. Ancak Gündüzleri çok uykulu ve yorgun hissetmemin nedenini de anlamadım.Ancak yeni çıhazı kullanmaya başladığımda periyodik solunum menüsü çok yüksek değerler görünce ‘demek ki ben eski çihazla da periyodk solunum oluyormuşum ancak bunu göremiyormuşum’’ gerçeği ve düşüncesi ile karşı karşıya kaldım. Bu teşhisimde ne denli isabet kaydettiğimi anlamak için cihazı takmadan uykumu uyku boyunca ses kayıt cihazına aldım.Gündüz ses kayıt cihazının tamamını dinedim.Bu dinleme gün olarak uzun bir süremi aldı. Bir veya birkaç gecelik bir dinlemelerimin bende change-stokes olup olmayacağını anlamam pek isabetli olmayabilirdi. Bu dinlemelerimin sonucunda şu hükme vardım:‘’ ben uykumun bir bölümünde periyodik solunum oluyorum.‘’. O nedenle yeni cihazda periyodik solunum menüsünde csr ler çok yüksek çıktığından AHİ endeksi de yüksek gösteriyor. Yapılacak olan bir asv cihazı bulup bu cihazı daha evvel doktorun verdiği rapordaki basınçalarla kullanıp 2 gün veya daha üzun süre çıkan uyku loglarında durumu değerlendirip uyku doktoruna gidip bu hikayeyi anlatıp tedaviyi gerçekleştirmek isabetli olabilirdi…Doğrudan doktora gittiğimde yapılacak 1 gecelik polisomnogrrafide change-stokes solunum çıkmayabilir. Bunun sonucu titrasyonda da çıkmazsa hiçbir sonuç alınmıyabilinirdi.Çünkü ben her gece change-stokes olmayabilirim. Tetkikde de çıkmayabilir. Bu sebeple test amaclı Respironics veya resmed marka asv cihazı bulmaya çalışıyorum.Önce ben durumu inceleyeceğim… Teknisyenlere güvenim pek yok.Bu durumu daha evvelki yazılarımda anlatmıştım.