Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Uykuda Görülen Solunum Bozuklukları Horlama Ve Uyku Apnesi

2016 yılında kendini gösteren apne sorunum için muayyen aralıklarla 6 adet doktor gittim. 7 defada da uyku testlerinden geçtim. Bu uyku testlerini verdiği değerler sonucunda 6 doktor bende ghange-stoges solunum olmadığını bu nedenle de ASV dışında değişik basınçlarla ve cpap modlarıyla tedavi yoluna gittiler. Ancak 1 doktor bende periyodik solunum buldu ve ASV cihazıyla tedaviyi salık verdi. 2016 yılında ilk kullandığım cpapda change-stokes solunum Değerleri çıktı. Zaten bilgisayara yüklediğim programlar vasıtasıyla da çıkan uyku loglarında CSR ler görülüyordu doktorların biri hariç diğerleri bulamadığı CSR ler uyku loğlarında hem de büyük oranda devamlı olarak nasıl çıkar? ilk zamanları uyku apne konusunda çok bilgisiz ve deneyimsiz olduğundan bu konuda fikir beyan edecek veya soru soracak durumda değildim.Buna rağmen yine de doktorlara ve cihaz satıcılarına bazı sorular sormayı becerebildim… doktorlardan hiçbir açıklama ve ilgilenme gelmedi.cpap satıcısı da bu konuda gördüğü uyku logları karısında ancak şaşkınlıklarını ifade ettiler. Ancak kendisinin bilgisine güvendiğim bir satıcı bende change-stokes solunum olduğunda ısrar etti. Ancak 6 dr. bunun aksi yönünde tedaviyi raporlamışlardı. Kafam oldu karma karışık. Bu periyodik solunum bu gece dahil kadar tüm kullandığım cihazları uyku loglarında çıkmaya devam ediyor. yıllar bu sorunlarla geçti. Bu süre içinde halen devam eden yorgun ve uykulu olarak araştırma ve denemeler yaptım. doktorlarla ve cihaz satıcılarla iletişim kurdum gerekli yardım alamama rağmen kendi çabamla bu konularda bilgili ve tecrübeli bir durumda olduğumu zannediyorum… Her konuyu uyku ile ilgilenen Dr. Teknisyen ve cihaz satıcılarına sorabilirdim. Tabii cevap alabilirsem. Sahip olduğum bu donanımla en kısa zamanda bir uyku doktoruna giderek doktorun bu konuya belki çözebileceğini düşünmesinin mümkün olabileceğinin ümidi içindeyim. Bakalım ne olacak? tabii o zamana kadar ölmezsem…