Üzüm'ün faydaları nelerdir?

images (3)
Üzüm en lezzetli ve en sağlıklı meyvelerden biri olarak kabul edilebilir. Bu nedenle üzüm dünyadaki en popüler meyvelerden biridir. Üzümler çeşitli renklerde olmaktadır, her bir tonu çekici ve canlı renktedir. Üzümlerin küçük dalları vardır ve olgunlaştıklarında çiğ yenirler. Buna ek olarak üzüm, çeşitli tatlılar, jöle, meyve suları, şaraplar ve şuruplarda kullanılır. Üzümün sağlık açısından besleyici yararlarına bir göz atalım.

Üzümün besin değeri nedir?
images (2)

Üzüm, zengin bir karbonhidrat kaynağıdır ve anlık enerji sağladığı bilinmektedir. Düşük kalorili bir meyvedir ve tüketiminin 100 gramında sadece 70 kalori sağlar. Üzümde bulunan şeker temelde glikoz ve fruktoz olup anlık enerji sağlayıcısıdır. Sindirimde faydalı olmasını sağlayan diyet lifi içerir. Ek olarak üzüm aynı zamanda C Vitamini, Vitamin-B, Vitamin K, Vitamin E, Demir, Magnezyum, Kalsiyum, Fosfor, Potasyum ve Çinko’nun mükemmel bir kaynağıdır.

Üzümün sağlık açısından faydaları nelerdir?
images (1)

Üzümün kalbe faydaları: Üzümlerin kalp için önemli bir meyve olduğu bilinmektedir. Çünkü, üzüm kandaki nitrik oksit seviyesini artıracak ve bu da kan pıhtılaşmasını azaltacaktır. Kötü kolesterolün oksidasyon sürecini azaltmada yardımcı olan antioksidanlar açısından faydalı olan üzümler olduğu gibi, Pterostilbeno, kolestrol seviyesini düşürebilen üzümlerde bulunur. Resveratrol ve quercetin, güçlü antioksidanlar gibi işlev gören flavonoidlerdir. Damar duvarlarını hasardan korumada yardımcı olurlar. Resveratrol, anjiyotensin olarak bilinen ve arter duvarlarının genişliğini azaltarak kan basıncını artırabilen bir hormonun faaliyetlerini azaltır. Bu antioksidanlar ayrıca serbest radikallerden kaynaklanabilecek zararı önler, böylece toksinler kandan temizlenir.

Kabızlığa faydası: Üzüm organik asit ve selülozdan dolayı müshil olarak bilinir. Üzüm bağırsak kanalını temizlemede onları güçlü kılan diyet lifinden zengindir. Bağırsak zarını ve karnını sakinleştirdiği bilinmektedir. Çözünmeyen lif, büyük miktarlarda oluşuma yardımcı olabilir ve sağlıklı atılımı sağlayabilir.

Üzümün Kansere Karşı Faydası: Üzümün antioksidan içeriği yüksektir ve anti kanser meyvesi olarak kabul edilir. Üzümde bulunan resveratrol, kanserli hücrelerin metabolizmasını azaltır. Üzümün meme kanseri önlemede oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır. Protonosiyanidinler ayrıca üzümde bulunan ve kansere karşı etkili antioksidanlardır. Serbest radikallerin neden olduğu oksidasyon sürecine karşı yardımcı olurlar. Üzüm tüketimi ile önlenebilen diğer tipler prostat kanseri, deri kanseri ve kolon kanseridir.

Üzümler Alzheimer Hastalığının başlangıcını erteleyebilir: İlgili bunamanın çeşitli hastalıkları üzüm tüketimi ile ertelenebilir. Üzümlerde bulunan resveratrol, beyin hücrelerine zarar verme sürecinin yanı sıra serbest radikallerden kaynaklanan hasarın gecikmesine yardımcı olabilir. Kan akışı% 200 oranında arttığı bilinmektedir. Üzüm, beyin faaliyetlerini daha iyi bilişsel işlevlerle birlikte geliştirmeye yardımcı olabilir. Alzheimer hastalığına yakalanan hastalarda amiloid-beta peptit seviyeleri azalabilir.
images
Üzümün gözlere faydası: Üzüm makula dejenerasyonu ve katarakt gibi hastalıkların oluşumunun azaltılmasına yardımcı olan antioksidanların mevcut olması nedeniyle göz sağlığı için mükemmel bir meyvedir. Bu antioksidanlar oksidasyon sürecini ve görme kaybını da önler.

Cilt İçin Üzümün Faydası: Üzüm C vitamini ve antioksidanların kaynağı olup, cilt sağlığı açısından harika bir meyvedir. Üzümde bulunan antioksidanlar serbest radikallerin oksidasyon sürecini önleyebilir, böylece yaşlanmayı, kırışıklıkları, sivilceleri ve üzüm suyunu tüketerek önlenebilir siyah noktaları önleyebilir. C vitamini vücudun toksinleri yok etmeye yardımcı olan sindirim sürecini geliştirir. Sağlıklı bir vücut doğrudan bir kişinin cildine yansır ve ona parlaklık getirir. Üzümler ayrıca anti-mikrobik ve anti-inflamatuar, vücudun çeşitli mikropları ile mücadelede yardımcı olurlar. İnterlökin-6 (IL-6), interlökin-1 beta (IL-1B) ve tümör nekroz faktör alfa (TNF-alfa), üzüm tüketimi ile azaltılabilen birkaç proenflamatuvar enzimdir.

Genel anlamda bilmemiz gerekenler
indir

Üzümün, migrene ve baş ağrısına karşı faydalı olduğu bilinmektedir. Hemen rahatlamak için sabah meyve suyu tüketilebilir. Üzüm Tüketimi ile ürik asit azaltılırken asit varlığı böylelikle böbrek hasarını önleyecektir. Üzüm bağışıklık sistemini güçlendirecek. Üzüm bir anti-mikrobiyal ajandır, bu nedenle vücudunuz daha büyük bir savunmaya sahip olacaktır.

Üzüm içerisinde barındırdığı zengin vitamin ve mineraller ile Alzheimer, migren, meme kanseri, astım gibi pek çok hastalığın önüne geçmektedir. Yeşil üzüm lif, protein, bakır, potasyum, demir, folat ve C, A, K ve B2 vitamini içerir. Üzüm aynı zamanda yüksek su içeriğine sahip bir meyvedir. Üzümün 100 gramında 71 kcal kalori bulunmaktadır.

Üzüm pekmezi de çok faydalı bir besindir. Pekmez aslında eski tarihlerde şifa kaynağı olarak bilinirdi. Hala da öyle olduğunu düşünüyorum. Özellikle kansızlık ve B12 vitamin eksikliğinde ilaçlar kadar etkilidir. Bunun dışında böbrekler, bağırsaklar ve mideye de iyi gelir.