Vasküler Nedir?

Vasküler Nedir?

Vaskülerin kelime anlamı damarsaldır. Dolayısıyla vasküler malformasyon yani diğer adıyla damar anomalileri doğuştan gelen bir bozukluktur. Vasküler anomaliler bebeğin doğumunda fark edilebilen damar bozukluklarıdır. Bu bozukluk çocuğun anne karnındaki oluşumunda meydana gelir ve tedavi edilmediği sürece yaşamı boyunca da peşini bırakmayacak bir hastalıktır. Damar yumakları şeklinde olan bu rahatsızlık hızlı veya yavaş kan akışına sebep olmaktadır. Böyle bir duruma olan bu kana beyaz kan da denmektedir. Beyaz kanlar lenfatik kökenli içerik taşıyabildiklerinden ötürü bu kanları ayı rahatsızlık olmasına rağmen arteriyer, venöz ve mix tip şeklinle gruplandırmak tıbbi müdahale açısından doktorların çok işine yarayan bir yöntemdir. Bu şekilde gruplandırdıkları için daha doğru bir tedavi uygulanabilir ve kişinin rahatsızlığının giderilmesi çok daha kolay olur.

Vasküler Belirtileri Nelerdir?

En belirgin göstergesi deri üzerinde mavi veya mor bir görüntü olmasıdır. Bunun sebebi de damar yumaklarıdır. İlk başta böyle bir görüntüye sebep olmayabilirler ancak bu damar yumaklarının sürekli büyüyen bir yapıları olduğu için sonrasında böyle görüntüler meydana gelebilmektedir. Diğer bir belirti ve en sık olan belirti ise ağrılı olmasıdır. Ayrıca genellikle kol ve bacakta olduğundan ötürü el ve ayakta hareket kısıtlığına sebep olabilir. Fazla büyük olan yumaklar çevrelerindeki organlara baskı yapabilir yine ağrı ve uyuşmalara sebep olabilmektedirler. Genellikle kişileri en rahatsız eden durum yüzlerinde ciddi bir kozmetik bozukluğa sebep olabilmeleridir.

Tedavi Gerekli Midir? Nasıl Bir Tedavi Yöntemi Vardır?

Kozmetik açıdan veya yaşam konforunu tehdit edecek bir durumda değillerse tedavi gerekli olmayabilir. Ancak organların kullanımında kısıtlama, ağrı veya kanama gibi sorunlar mevcutsa kesinlikle tedavi edilmelidirler. Özellikle hızlı akıma sahip olan vaskülerler vücutta kanın dolaşımını hızlandırdıkları için kalbi yorabilirler. Ameliyatsız veya cerrahi bir yöntemle tedavi edilebilmektedir. Ancak ameliyatsız tedavinin ardından bazı hastalar için cerrahi müdahale gerekli olabilir. Cerrahi tedavi yumak haline gelmiş damarların genel anestezi yapılarak vücut dışına çıkarılması şeklindedir. Ameliyatsız bir tedavi içinde sadece iğneler verilebilir ve anormalliğe sahip olan damarlar dondurulabilirler. Doktorunuz vaskülerin durumuna göre sizin için hangi tedavinin daha uygun olacağına karar verecektir.

Yazıyı indirmek için: Vasküler Nedir.docx (13.4 KB)

Vasküler ameliyatının hayati bir riski var mıdır?

Akupuntur gibi alternatif tıp yöntemleri ile bu hastalığı yenen kişiler var mıdır acaba ?