Yorgunluğunuzun Nedeni Horlama Olabilir?

Yorgunluğunuzun Nedeni Horlama Olabilir

YAŞLANMAYLA ARTIYOR

Horlama ve uyku apnesi, hava akışını engelleyen veya daraltan sebepler nedeniyle meydana gelir. Geniz, boğaz, yumuşak damak, bademcik ve dil kökü bölgelerindeki gevşemelere bağlı olarak oluşur. Fizyolojik nedenlere bağlı olarak da görülen horlamanın en tipik örneği yoğun fiziksel aktive sonrası görülür. Ayrıca yaşlanmayla tıpkı ciltte olduğu gibi solunum yolu organlarında da sarkmalar ve gevşemeler artar. Kilo sorunlarının ve birtakım hastalıkların ortaya çıkması, horlama sıklığını artıran nedenler arasındadır.

KALP KRİZİNE NEDEN OLABİLİR

Basit horlamada sadece uykuda sesli solunum, uyku apnesindeyse uykuda solunum durması, kan oksijen düzeyinde ciddi düşmeler olur. Aşırı kilo alımı, burun kemiği eğrilikleri gibi altta yatan sebep belirlenebilirse horlamanın tedavisinde başarı sağlanır. Uyku apnesi ise başlı başına hayatı tehdit eder hatta uykuda ani ölümlere yol açar. Bunun dışında kişi gece boyunca dinlenemediği için; gün içi uyuklamalar, baş ağrıları, konsantrasyon bozukluğu, iş ve okul başarısızlığı, hipertansiyon ve kalp rahatsızlıkları görülür.

HORLAMANIN NEDENLERİ

  • Uzun süre sigara kullanmak,

  • Yumuşak dokuların gevşemesi,

  • Alt, üst çene ve ağızdaki anatomik bazı bozukluklar,

  • Aşırı kilo

  • Bademciklerin çok büyük olması,

l Burundaki eğrilikler ve burun eti büyümeleri ve geniz etinin hava geçişini engellemesi,

  • Yumuşak damak ve küçük dilin fazla sarkık olması,

  • Dil büyüklüğünün normalden fazla oluşu,

  • Antidepresan, antihistaminik, antispsikotikler gibi ilaçların yan etkileri.

HER HASTAYA UYGUN TEDAVİ

İlaçlı uyku endoskopisi, fleksibl laringoskopi, sedasyon altında endoskopi, yan kafa grafisi, üç boyutlu tomografi ve dinamik uyku MR’ı gibi tetkiklerden bazıları yapılır, en uygun tedavi yöntemi seçilmeli. Burunda tıkanıklıkları gidermeye yönelik cerrahiler, damak ve küçük dil cerrahileri, dil kökü ve çeneye yönelik cerrahiler, gırtlak bölgesi cerrahileri yapılır. Ağır uyku apnesi olan veya cerrahi yapılamayacak hastaların ise CPAP veya BPAP cihazları kullanması gerekir.

http://www.aksam.com.tr/pazar/yorgunlugunuzun-nedeni-horlama-olabilir/haber-606559