Boru Tipi Havalı Yatak Nedir?

Haval%C4%B1%20Yatak%20Boru%20Tipi%20Sinaps%20SNS%204000%20(5)

Havalı yataklar, sürekli yatmakta olan hastalarda veya hareketsiz kalan hastalarda vücutta oluşan yaraları önlemek için kullanılır. Vücutta sürekli aynı basınca maruz kalarak hasar gören kısımlar genellikle kalça ve sırt kısımlarıdır. Bu bölgeler hem sürekli olarak sabit basınca maruz kalmakta hem de hava almamaktadır. Hava almayan bölgelerin oksijenle etkileşimi olmadığından, bölgede bu duruma bağlı yaralar oluşur. Bu yaraların oluşmasını önlemek için bu durumdaki yatmakta olan veya hareketsiz olan hastalar, havalı yataklar kullanmalıdırlar. Havalı yatakların ise birçok çeşidi bulunmaktadır. Her çeşidin ise kendine göre avantajları vardır.

Havalı Yatak Çeşitleri

Havalı yataklar, motorlu yatak donanımına sahip sistemlerdir. Havalı yatak ve yatak motoru olarak 2 parçadan oluşan bir donanım bulunur. Havalı yataklar, basıncın sürekli aynı kalmasını engelleyerek vücudun belli kısımlarında etkili olurlar. Havalı yataklar, bu donanımların farklılaşmasıyla çeşitlenir. 3 farklı tipte havalı yatak bulunmaktadır; Baklava tipi havalı yatak, boru tipi havalı yatak ve pozisyon veren havalı yatak olmak üzere ayrılır. Fakat, A+B+C modeli de aslında ayrı bir kategori olarak çeşitlenebilir. Esasen boru tipi havalı yatak olmasına rağmen bu model, boru tipi havalı yastıkların daha gelişmiş olanıdır.

  • Baklava tipi havalı yataklar, ismini baklava şeklindeki hava kanallarından almıştır. Yatağın üst kısmı, baklava şeklindeki hava kanallarından oluşur. 5 cm kadar yükselebilen hava kanalları sayesinde hastanın vücudunun hava almasını sağlar. Bu 5 cm kadarlık yükselme, hastaların vücudundaki basınç değişikliği ve hava dolaşımı için yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle çeşitler arasında hastalara en düşük düzeyde fayda sağlayan modeldir.

  • Boru tipi havalı yataklar, ismini yatağın üstündeki hava kanallarının borular şeklinde olması nedeniyle alır. Boru şeklindeki hava kanalları çeşitli çaplarda borulardan oluşur. Bu tip havalı yatakların bazılarında, hava üfleme özelliği, yani “ventilasyon” bulunur. Bu özellik, boru şeklindeki hava kanallarında hava akışı sağlar. A+B+C modelindeki boru tipi havalı yataklar ise 3 farklı tipte borunun oluşturduğu hava kanallarıyla donatılmıştır. Bu 3 farklı tipteki hava kanalı farklı yüksekliklerde hareket sağlar.

  • Pozisyon veren havalı yataklar, farklı hava kanallarından oluşan üst platforma sahiptir. Bu sayede, farklı yüksekliklerde hareket değişikliği sağlayabilir ve hastanın vücuduna çeşitli derecelerde pozisyon verilebilir.